čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Logo Český kořenů
© Archiv spolku



České kořeny - příběhy o cestách za svobodou na webu Místní kultury

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Autor článku: 
TZ/jal

„Také v letošním, 11. roce existence projektu České kořeny, máme pro vás pestrý program, ve kterém chceme i nadále představovat zajímavé osobnosti z řad zahraničních Čechů (ale nejen těch), a připomínat jejich příběhy. Upozorňovat na jejich zkušenosti, spolupráci s námi doma, a hlavně na jejich aktivity ve světě, kterými přispívají k dobrému jménu České republiky. Letos je společným jmenovatelem 30. výročí od politických i společenských změn v listopadu 1989, které Češi v zahraničí prožívají možná intenzivněji než my doma,“ uvádí producentka a spouautorka filmových dokumentů Martina Fialková a dodává: "Z možnosti svobodné komunikace, jejich návratů do vlasti, příležitosti, nabídnout rodné zemi své zkušenosti jsme se radovali všichni. Byly tyto možnosti využity? Jak Čechy v zahraničí vnímáme dnes, a jak oni nás? Jsme jedním národem?"

Na to – i na jiné otázky se pokouší přinést odpovědi série rozhovorů s názvem Česká kultura přes Sametem a po Sametu. Vzniká na základě projektu dokumentárních filmů České kořeny ve spolupráci s internetovým časopisem www.mistnikultura.cz. Již vyšel rozhovor: s Jaroslavem Šonským, houslovým virtuosem žijícím ve Švédsku a také v Česku, nositelem ocenění Gratias Agit, osobností dokumentu České kořeny ve Švédsku, s Danou Seidlovou,významnou osobností českého exilového skautingu, která se po řadě let ve Švýcarsku rozhodla k návratu. Je osobností dokumentu České kořeny ve Švýcarsku. S Ivou Mrázkovou, úspěšnou výtvarnicí, „poslední emigrantkou“ z léta 1989, žijící v Lucembursku, osobností nejnovějšího dokumentu z r. 2018 – Českých kořenů v Lucembursku a Belgii. S Tomislavem Vašíčkem, jedním ze zakladatelů českého rokenrolu, skladatelem a také osobností dokumentu České kořeny ve Vídni, s Mášou Exnarovou, pedagožkou a galeristkou ze švýcarského Sissachu u Basileje–osobností dokumentu České kořeny ve Švýcarsku.

"Z této série rozhovorů doplněné o další podobné texty se spojujícím tématem České kořeny, by mohla vzniknout publikace. Uvítáme zájemce, kteří by její vydání rádi podpořili. Staňte se spoluúčastníkem našich projektů, pomozte nám je financovat. Číslo účtu Českých kořenů: 2100967760, kód banky 2010.

Pro všechny dárce a sponzory máme připraveny dárky z naší produkce a čestná místa na koncertech. DVD s libovolným filmem dle výběru (České kořeny ve Švédsku, Švýcarsku, ve Vídni, ve Vancouveru nebo v Lucembursku a Belgii) a CD s live nahrávkou ze slavnostního koncertu ve Valdštejnském paláci, kde jsme zahajovali loňský festival k10. výročí Českých kořenů, nebo CD souboru Martinů Strings Prague. Za vaši pomoc děkujeme!“

Martina Fialková,

předsedkyně České kořeny z.s., Hackerova 573, 181 00, IČ: 04824211, www.ceskekoreny.cz, najdete nás i na Fb

 

Aktuálně lze zhlédnout II. díl filmového dokumentu České kořeny ve Vancouveru 22. srpna ve 12.05 na ČT 2 

V archivu ČT je možné dohledat oba díly na tomto odkazu:

https://www.ceskatelevize.cz/tv-program/hledani/?filtr%5Bslova-casti%5D=%C4%8DESK%C3%89+KO%C5%98ENY+VE+vancouveru 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024