čtvrtek
19. září 2019
Svátek slaví: Zita
Logo Český kořenů
© Archiv spolkuČeské kořeny - příběhy o cestách za svobodou na webu Místní kultury

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Autor článku: 
TZ/jal

„Také v letošním, 11. roce existence projektu České kořeny, máme pro vás pestrý program, ve kterém chceme i nadále představovat zajímavé osobnosti z řad zahraničních Čechů (ale nejen těch), a připomínat jejich příběhy. Upozorňovat na jejich zkušenosti, spolupráci s námi doma, a hlavně na jejich aktivity ve světě, kterými přispívají k dobrému jménu České republiky. Letos je společným jmenovatelem 30. výročí od politických i společenských změn v listopadu 1989, které Češi v zahraničí prožívají možná intenzivněji než my doma,“ uvádí producentka a spouautorka filmových dokumentů Martina Fialková a dodává: "Z možnosti svobodné komunikace, jejich návratů do vlasti, příležitosti, nabídnout rodné zemi své zkušenosti jsme se radovali všichni. Byly tyto možnosti využity? Jak Čechy v zahraničí vnímáme dnes, a jak oni nás? Jsme jedním národem?"

Na to – i na jiné otázky se pokouší přinést odpovědi série rozhovorů s názvem Česká kultura přes Sametem a po Sametu. Vzniká na základě projektu dokumentárních filmů České kořeny ve spolupráci s internetovým časopisem www.mistnikultura.cz. Již vyšel rozhovor: s Jaroslavem Šonským, houslovým virtuosem žijícím ve Švédsku a také v Česku, nositelem ocenění Gratias Agit, osobností dokumentu České kořeny ve Švédsku, s Danou Seidlovou,významnou osobností českého exilového skautingu, která se po řadě let ve Švýcarsku rozhodla k návratu. Je osobností dokumentu České kořeny ve Švýcarsku. S Ivou Mrázkovou, úspěšnou výtvarnicí, „poslední emigrantkou“ z léta 1989, žijící v Lucembursku, osobností nejnovějšího dokumentu z r. 2018 – Českých kořenů v Lucembursku a Belgii. S Tomislavem Vašíčkem, jedním ze zakladatelů českého rokenrolu, skladatelem a také osobností dokumentu České kořeny ve Vídni, s Mášou Exnarovou, pedagožkou a galeristkou ze švýcarského Sissachu u Basileje–osobností dokumentu České kořeny ve Švýcarsku.

"Z této série rozhovorů doplněné o další podobné texty se spojujícím tématem České kořeny, by mohla vzniknout publikace. Uvítáme zájemce, kteří by její vydání rádi podpořili. Staňte se spoluúčastníkem našich projektů, pomozte nám je financovat. Číslo účtu Českých kořenů: 2100967760, kód banky 2010.

Pro všechny dárce a sponzory máme připraveny dárky z naší produkce a čestná místa na koncertech. DVD s libovolným filmem dle výběru (České kořeny ve Švédsku, Švýcarsku, ve Vídni, ve Vancouveru nebo v Lucembursku a Belgii) a CD s live nahrávkou ze slavnostního koncertu ve Valdštejnském paláci, kde jsme zahajovali loňský festival k10. výročí Českých kořenů, nebo CD souboru Martinů Strings Prague. Za vaši pomoc děkujeme!“

Martina Fialková,

předsedkyně České kořeny z.s., Hackerova 573, 181 00, IČ: 04824211, www.ceskekoreny.cz, najdete nás i na Fb

 

Aktuálně lze zhlédnout II. díl filmového dokumentu České kořeny ve Vancouveru 22. srpna ve 12.05 na ČT 2 

V archivu ČT je možné dohledat oba díly na tomto odkazu:

https://www.ceskatelevize.cz/tv-program/hledani/?filtr%5Bslova-casti%5D=%C4%8DESK%C3%89+KO%C5%98ENY+VE+vancouveru 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

HRADEC KRÁLOVÉ: První událostí divadelní sezóny 2019/ 2020 v Divadle Drak je inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Představení určené dětem od 9 let bude mít premiéru 21. září od 18 h ve Studiu Labyrint Divadla Drak. Autorský projekt režisérek Miřenky Čechové a Dominiky Špalkové vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Síse, ve které autor přibližuje čtenářům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.09.2019

NĚMECKO: Ve dnech 5. – 8. září se zúčastnil Dechový orchestr ZUŠ Vimperk mezinárodního festivalu EURO Musiktage v německém městě Böselu. Festival má dlouholetou tradici a letos se uskutečnil již 57. ročník. Celkem se ho zúčastnilo 36 orchestrů a souborů různého složení z 8 evropských zemí. 

Jihočeský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.09.2019

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Radní schválili návrh dohody mezi Středočeským krajem a kutnohorským arciděkanstvím o způsobu výkonu věcného břemene užívání zvonice, kde jsou umístěné zvony Michal, Ludvík a Barbora. Zvonice je majetkem kraje a zvony patří Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora.

 

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
18.09.2019

PLZEŇ: Pojem Vizuální smog je používán pro označení přiznané nevkusné reklamy, která podobně jako vzdušný smog dusí město a brání lidem volně dýchat, stejně jako městu se kvalitně rozvíjet. V mnoha městech po celé České republice vznikají iniciativy snažící se s touto situací ve svém okolí bojovat. Jednou z nich je i iniciativa Vizuální smog v Plzni v čele s Václavem Cinádrem, s kterým jsem o problematice nevkusné reklamy hovořila.

Celá ČR, Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Legislativa a ekonomika, Ostatní, Památky
Články a komentáře
18.09.2019