čtvrtek
22. srpna 2019
Svátek slaví: Bohuslav
Česká Lípa - happening Noc literatury, čtení ve vinotéce
© Milan TurekČeská Lípa zažila další vydařený literární happening

ČESKÁ LÍPA: Myšlenka Noc Literatury vznikla vedle dřívější Noci s Andersenem v roce 2007 a v České Lípě byla uskutečněna již po jedenácté. Koná se, jak je v republice obvyklé, během Noci muzeí. Starobylé město Česká Lípa má dost možností vybrat místa, kde budou ukázky z evropské literatury předčítány. Adekvátně je vytvářen i kolektiv nejen interpretů, ale také těch, kdo čtení doprovodí třeba jen účastí v odpovídajícím oblečení, aby dojem z ukázky byl dokonalý.

Autor článku: 
Milan Turek/jal

Letošní čtení bylo od osmnácti hodin téměř do půlnoci naplněno zajímavými místy i aktéry. Noční procházka městem obsahovala čtyři zastavení. V čajovně Tao nedaleko baziliky Všech Svatých si účastníci vyslechli v zajímavém podání úryvek z knihy francouzského spisovatele Sylvaina Tessona, V sibiřských lesích. Stejně tak působivý byl další přednes ve vinotéce Bobule z knihy anglického spisovatele Simon Mawera, Pražské jaro. Třetí zastavení gradovalo nočním čtení Zkrocení vlka překvapivě na zanedbaném a nevyužívaném dvorku knihovny, v prostředí, připomínajícím útulek bezdomovců irského autora Johna Banville, píšícího pod pseudonymem Johny\ Banville. Závěr happeningu patřil Milostnému románu z pera švédské autorky Bea Uusma, které se odehrálo v knihovní kavárně.

Vytvořit literární pořad včetně hudebního doprovod, vhodných interiérů i exteriérů, a hlavně vybrat kvalitní ukázky, které zaujmou, je náročným dílem pracovníků knihovny. Uskutečněný večer, poznamenaný tvůrčím úsilím, řadí knihovnu k významným kulturním institucím města.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019

KYJOV: Více než 30 000 lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích.

Jihomoravský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.08.2019

PRAHA: Nejslavnější český komiks pro děti Čtyřlístek podobně jako trojská botanická zahrada letos slaví 50 let od svého vzniku. Legendární čtveřice Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa se společně se svým autorem Jaroslavem Němečkem 14. srpna stala už 97. aktérem projektu Kořeny osobností.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
19.08.2019