pondělí
17. června 2019
Svátek slaví: Adolf
Česká Lípa - happening Noc literatury, čtení ve vinotéce
© Milan TurekČeská Lípa zažila další vydařený literární happening

ČESKÁ LÍPA: Myšlenka Noc Literatury vznikla vedle dřívější Noci s Andersenem v roce 2007 a v České Lípě byla uskutečněna již po jedenácté. Koná se, jak je v republice obvyklé, během Noci muzeí. Starobylé město Česká Lípa má dost možností vybrat místa, kde budou ukázky z evropské literatury předčítány. Adekvátně je vytvářen i kolektiv nejen interpretů, ale také těch, kdo čtení doprovodí třeba jen účastí v odpovídajícím oblečení, aby dojem z ukázky byl dokonalý.

Autor článku: 
Milan Turek/jal

Letošní čtení bylo od osmnácti hodin téměř do půlnoci naplněno zajímavými místy i aktéry. Noční procházka městem obsahovala čtyři zastavení. V čajovně Tao nedaleko baziliky Všech Svatých si účastníci vyslechli v zajímavém podání úryvek z knihy francouzského spisovatele Sylvaina Tessona, V sibiřských lesích. Stejně tak působivý byl další přednes ve vinotéce Bobule z knihy anglického spisovatele Simon Mawera, Pražské jaro. Třetí zastavení gradovalo nočním čtení Zkrocení vlka překvapivě na zanedbaném a nevyužívaném dvorku knihovny, v prostředí, připomínajícím útulek bezdomovců irského autora Johna Banville, píšícího pod pseudonymem Johny\ Banville. Závěr happeningu patřil Milostnému románu z pera švédské autorky Bea Uusma, které se odehrálo v knihovní kavárně.

Vytvořit literární pořad včetně hudebního doprovod, vhodných interiérů i exteriérů, a hlavně vybrat kvalitní ukázky, které zaujmou, je náročným dílem pracovníků knihovny. Uskutečněný večer, poznamenaný tvůrčím úsilím, řadí knihovnu k významným kulturním institucím města.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Evropská festivalová asociace uděluje festivalům jednak značku kvality EFFE a dále z těchto EFFE festivalů vybírá s pomocí mezinárodní poroty výjimečné inspirativní festivaly, které získávají ocenění EFFE Award. Asociace vyhlásila 24 laureátů na evropskou festivalovou cenu EFFE Award, mezi nimiž jsou i dva české festivaly, Pražské jaro a Khamoro.

Celá ČR, zahraničí
Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2019

PRAHA: Přístav 18600 je letní prostor pro kulturu a aktivní trávení volného času, který vznikl z iniciativy několika přátel na místě bývalého brownfieldu. Nachází se přímo na břehu Vltavy na Rohanském ostrově. 

Hl. m. Praha
Ostatní, Živé umění
Co se děje
17.06.2019

ČR: Edice knih leteckých fotografií Česko z nebe byla 9. května 2019 zapsána do České knihy rekordů s rekordem jako nejrozsáhlejší série knih s leteckými snímky ČR. Celkový počet výtisků byl při zápisu 108 330 obsahujících 2736 různých leteckých fotografií.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
17.06.2019

BRNO: 1. 10. 2019 zahájí činnost nová česká platforma pro performativní umění sídlící v Brně s názvem Terén. Vzniká vedle renomovaných repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo jako třetí scéna brněnské městské organizace Centrum experimentálního divadla.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
13.06.2019