pátek
22. března 2019
Svátek slaví: Leona
pozvánka na výstavu
© zdroj: https://www.galeriehb.czČeská karikatura v rakouském „chrámu humoru“ Karikaturmuseu Krems

HAVLÍČKŮV BROD, KREMS: Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, příspěvková organizace Kraje Vysočina, připravila ve spolupráci s prestižní institucí na poli humoru a karikatury - Karikaturmuseem v rakouském Krems - výstavu pod názvem „Ahoj, Nachbar! Satire und Karikaturen aus Tschechien." Záměrem kurátorů je představit rakouskému publiku skvělé české karikaturisty, a to ve výběru, který vyjadřuje mnohovrstevnost českého humoru.

od 03.06.2018 do 20.01.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Tento projekt by měl být jednou z dalších významných kulturních aktivit vzájemné spolupráce mezi Krajem Vysočina a Spolkovou zemí Dolní Rakousko. Záměrem kurátorů, za českou stranu, Mgr. Daniely Růžičkové za GVU v Havlíčkově Brodě, a za rakouského pořadatele uměleckého ředitele muzea Mag. Gottfrieda Gusenbauera, je představit rakouskému publiku skvělé české karikaturisty, a to ve výběru, který vyjadřuje mnohovrstevnost českého humoru. Jednotliví autoři nejen, že pracují každý naprosto odlišnou výtvarnou technikou, ale také představují i různé formy pojetí humoru. Od každého autora bude vystaven výběr cca 4 – 8 prací, které reprezentují jeho typický rukopis a specifický způsob práce s vtipem a pointou. Naopak shrnujícím a společným znakem tvorby zúčastněných autorů je ovšem jistá filozofičnost a nadhled, s nímž ke karikatuře a satiře přistupují. Jde o pokračování tradice humoru vycházejícího z humoru Poláčkova, Čapkova, Werichova, Horníčkova.

TZ přiložena.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019