čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Logo nadace
© Zdroj: https://www.facebook.com/NadaceVia/



Češi v době krize darují online statisíce. Pomáhají lékařům a zachraňují kluby a divadla

ČR: Darujme.cz, platforma pro on-line dárcovství provozovaná Nadací Via, nabízí neziskovým organizacím, obcím, krajům, kulturním institucím či příspěvkovým organizacím možnost založit si fundraisingovou kampaň on-line. V době koronavirové epidemie tak na svoji činnost získávají prostředky divadelní soubory nebo hudební kluby. Dárci mohou v boji proti koronaviru podpořit zdravotnické pracovníky i neziskové organizace pečující o seniory či lidi bez domova.

Autor článku: 
Hana Sedláková

Mezi organizace, které se v důsledku šíření koronaviru ocitly v nelehké situaci, patří kulturní instituce, divadla, hudební kluby či galerie. Na zákaz hromadných akcí mezi prvními reagoval Cirk La Putyka, kterému se od téměř 1 700 fanoušků podařilo dosud vybrat přes 700 000 Kč. Díky této podpoře založila company platformu pro on-line přenosy živých vystoupení a záznamů představení. Své příznivce požádal o podporu také legendární pražský hudební klub Cross, který dosud podpořili fanoušci částkou 180 000 Kč, či smíchovská kulturní továrna MeetFactory. Podpořit lze i rozhlasové vysílání. Na podporu Radia Proglas založil osobní dárcovskou výzvu i biolog, kněz a pedagog Marek Orcho Vácha.

Pomoci přetíženým zdravotníkům se snaží organizace Oxyprotect zaměřující se na boj s plicní rakovinou. Specialisté na plicní a akutní medicínu již díky podpoře svých dárců mohli zakoupit desinfekci vzduchu, která je nyní použita na plicním oddělení ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. „Díky podpoře našich dárců můžeme pružněji reagovat na změny ve výskytu a projevech onemocnění, předcházet enormní únavě a vyčerpání zdravotnických pracovníků a zvýšit komfort a pocit bezpečí lékařů, sester a dalšího personálu,“ vysvětluje MUDr. Jiří Votruba, Phd. z organizace Oxyprotect, které se díky štědrým dárcům podařilo získat již více než půl milionu korun.

Mezi skupiny nejvíce ohrožené novým typem koronaviru patří senioři. Organizace Život 90 zřídila Koordinační centrum pomoci, pomocí něhož chce osamělé a izolované seniory propojovat s dobrovolníky. Seniory lze podpořit také přes Výbor Dobré Vůle a jeho Fond podpory seniorů zajišťující seniorům nacházejícím se doma v izolaci přísun potravin, léků či zdravotní pomoci.

Ohrožené současnou situací jsou také sociální podniky. Svoji prodejnu musela uzavřít například Přestupní stanice, která ve svých obchodech s darovaným oblečením na přechodnou dobu zaměstnává lidi bez domova. Služby lidem bez domova poskytuje také Armáda spásy. Ta založila sbírku na pořízení roušek a dezinfekčních prostředků pro své zaměstnance, aby mohli pokračovat v poskytování svých služeb a eliminovali případné šíření nákazy v této cílové skupině.  

Nadace Via usiluje o to, aby v Česku bylo víc lidí, kteří společně pečují o své okolí a kteří darují druhým. Jejími hlavními tématy jsou proto rozvoj filantropie a rozvoj komunitního života v Česku. Za 22 let své působnosti investovala 355 mil. Kč do komunitních a filantropických projektů a zprostředkovala 270 mil. Kč neziskovým organizacím díky Darujme.cz. 

www.nadacevia.cz / www.darujme.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024