úterý
31. března 2020
svátek slaví Kvido
© PozvánkaBrněnský hudební unikát – ucelený cyklus barokní a klasicistní hudby

BRNO: Město je od roku 2017 hrdým držitelem prestižního titulu Kreativní město UNESCO v oblasti hudby. Oceněno bylo za mimořádnou rozmanitost hudební nabídky, jejíž součástí je také unikátní cyklus barokní a klasicistní hudby Bacha na Mozarta! V nabídce velkých oratorních a kantátových projektů je jediný svého druhu na Moravě. 

od 18.09.2019 do 16.06.2020
Autor článku: 
Lenka Němcová

Nejbližší podobnou nabídku najdete až ve Vídni, či v Praze.

Bacha na Mozarta! je první a jediný abonentní cyklus staré hudby na Moravě, který ve své dramaturgii přináší velké kantátové, oratorní, operní i symfonické tituly z období renesance, baroka a klasicismu ve stylové interpretaci a na dobové nástroje. Za vším stojí soubor Czech Ensemble Baroque, který vede a v roce 1998 založil dirigent Roman Válek. Ansámbl doposud v Brně v rámci tohoto cyklu provedl na celkem 56 koncertech desítky skladeb, mezi nimiž nechyběly světové a české premiéry nebo posluchačské hity jako Händelův Mesiáš, Bachovy Braniborské koncerty, Mozartova Velká mše c moll či Monteverdiho Mariánské nešpory. Pilotním projektem 7. koncertní sezony bylo scénické i koncertní provedení Händelova oratoria Saul s Andreasem Schollem a Adamem Plachetkou v hlavních rolích, perličkou té s číslem 8 bude pro široké publikum pravděpodobně veleslavné Mozartovo Requiem.

Brněnští posluchači mají díky koncertnímu cyklu Bacha na Mozarta! jedinečnou možnost slyšet hudbu období baroka a klasicismu nejen ve stylové interpretaci, ale také v progresivním a svěžím podání. Na koncertech Czech ensemble Baroque poznají, že vážnou hudbu je možné úspěšně prezentovat „jinak“. Srozumitelně, uvolněně, poutavě a s nadhledem. Zváni jsou každou sezonu na 8 koncertů ansámblem, který se může pyšnit třemi nominacemi na cenu Thálie, spoluprací s takovými sólisty jako jsou Adama Plachetka či Andreas Scholl, nahrávkami pro nejvýznamnější evropský rozhlas WDR, EBU A NDR či pozitivními ohlasy na vydávaná CD jako jsou tip stanice BBC 3, Album měsíce německého časopisu TOCCATA nebo plný počet hvězd v magazínu Early Music Review.

V 8. koncertní sezoně nebudou chybět léty prověření a posluchači oblíbení Bach a Mozart. První jmenovaný se svými kantátami pro sóla, sbor a orchestr a druhý se slavným Requiem, které zazní v katedrále na Petrově. V posledních letech na sebe výrazně upozorňuje také vokální ansámbl (například spolupráce s Akademie für Alte Musik Berlin, či pochvala v médiích od samotného Andrease Scholla), který se bude prezentovat samostatným koncertem s netradičním programem. „Chceme ukázat, jak romantičtí skladatelé jako Schubert nebo Mendelssohn navazovali na odkaz a tradici mistrů Purcella, Händela či Schütze. Bude to zajímavá konfrontace,“ popisuje dramaturgii koncert sbormistryně Tereza Válková.

Každý soubor staré hudby by se měl jednou za čas vnořit do archívů a pro dnešní svět objevit nějaký zcela zapomenutý hudební poklad. My jsme po letech bádání v zahraničí (Štrasburk, Paříž, Benátky) zavítali také do jednoho z největších archívů na Moravě, do Hudebního archívu Kroměřížského zámku, s cílem uvést v život některé z děl Pavla Josefa Vejvanovského. Zaujaly nás jeho Offertoria, které pro nás odborně spartuje Dr. Tomáš Hanzlík, z Univerzity Palackého v Olomouci“ zve zase na zahajovací koncert sezony dirigent Roman Válek.

Slibovanou netradiční formu a unikátní pojetí můžou posluchači vychutnat na prvním koncertě roku 2020, kdy se plánuje provedení Telemannových suit ozvláštněné nefalšovanou barokní módní přehlídkou.

Bacha na Mozarta! 8. koncertní sezona / 18. 9. 2019 – 16. 6. 2020 


Lenka Němcová 
PR Czech Ensemble Baroque 
776 725 277 
www.ebcz.eu

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: 14|15 BAŤŮV INSTITUT je již dva týdny pro veřejnost uzavřen. Nicméně knihovna, galerie i muzeum přicházejí postupně s náhradním programem, který je dostupný online z pohodlí domova. Běžný chod se skrze absenci návštěvníků z části zastavil, přesto může veřejnost využívat alternativní služby, které jsou k dispozici virtuálně „na dálku“. Připojujeme jejich výčet. Ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU se všichni těšíme na návrat návštěvníků. Už nyní je připravován program po ukončení nouzového stavu.  

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Památky, Vzdělávání
Co se děje
31.03.2020

ČR: Komedii Hvězda o fiktivní seriálové herečce si nenechalo v pátek 27. března ujít přes 120 tisíc diváků starších 15 let. Přímý přenos z divadla Studio DVA se tak stal nejsledovanějším živým přenosem od spuštění kulturního kanálu ČT art v roce 2013.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Co se děje
31.03.2020

PRAHA: Londýnská aukční síň Sotheby's zařazuje po loňském úspěchu do aukcí světového výběru současného umění - Contemporary art London, opět díla českého malíře Patrika Hábla. První aukce bude zahájena 31. března a bude končit 8. dubna, následující se uskuteční v srpnu. Na březnové aukci bude dražen Háblův obraz s názvem Blue Landscapes, který je považován za Háblovo iniciační dílo.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní
Nepřehlédněte
31.03.2020

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: V Královéhradeckém kraji se k výzvě  „Tiskne celé Česko“ připojilo celkem 28 subjektů. Dobrovolníci z řad žáků a pedagogů pomáhají s výrobou ochranných štítů pro zdravotníky bojující s nákazou COVID-19. Mezi nejvíce zapojené školy v kraji patří hradecká Střední škola a vyšší odborná škola aplikované kybernetiky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
30.03.2020