pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
ilustrační obrázek
© zdroj: https://www.idu.cz



Březen patří po celém světě oslavám divadla

ČR: Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav divadla. Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března).

Autor článku: 
Martina Pecková Černá

Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto významným divadelním svátkům. Autorem prvního poselství k mezinárodnímu dni divadla byl Jean Cocteau, v roce 1994 poctila mezinárodní divadelní komunita tímto úkolem Václava Havla.

Národní střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ) a Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA) po celém světě koordinují v těchto dnech také řadu dalších aktivit spojených s akcentací významu divadla jako umělecké formy, jeho hodnoty pro lidská společenství i jednotlivce, jeho významu pro připomenutí humánních hodnot, jako jsou mír a vzájemné porozumění mezi národy bez ohledu na rozdílnost jejich ras, politického či náboženského přesvědčení a kultury a v souladu s uznáním základních práv člověka, tak jak jsou definována ve Všeobecné deklaraci lidských práv, a v neposlední řadě také jeho potenciálu pro ekonomický růst.

Tyto organizace vždy hájily nejen obor divadla jako takový, ale také jeho společenskou a politickou roli a zasazovaly se o mírnění konfliktů na mezinárodní úrovni. V České republice můžeme být hrdi, že Československo bylo vždy mezi zakládajícími zeměmi těchto organizací a Praha se stala místem vzniku hned čtveřice z nich (UNIMA – 1929, ITI – 1948, ASSITEJ – 1965 a OISTAT 1968). V loňském roce jsme si připomněli 70. výročí vzniku ITI a 50. výročí vzniku OISTAT, na letošní rok připadají oslavy 90. výročí založení UNIMA, které si v Praze připomeneme 7. června, kdy se uskuteční mezinárodní konference Význam UNIMA v 20. století a vize pro 21. století (Ministerstvo kultury) a vernisáž výstavy UNI…CO? UNIMA! 90 let, 101 zemí, 1 vášeň (Galerie Českých center). Pořadateli oslav jsou české středisko UNIMA, Institut umění – Divadelní ústav a Muzeum loutkářských kultur.

Autorem poselství ke Světovému dni divadla je letos kubánský dramatik a režisér Carlos Celdrán a zabývá se v něm pomíjivostí divadla a divadlem jako „sjednocujícím gestem“.

Autorkami poselství ke Světovému dni divadla pro děti a mládež jsou kromě prezidentky ASSITEJ Yvette Hardie také osmiletá Joyee a jedenáctiletá Jojo, které ve svých příspěvcích zdůrazňují roli divadla pro děti ze znevýhodněných sociálních podmínek a pro děti s handicapem.

Autorem poselství ke Světovému dni loutkářství je v letošním jubilejním roce Mezinárodní loutkářské unie íránská scénografka Zahra Khyali Sabria a indický loutkář a prezident UNIMA Dadi D. Pudimjee.

Pro případné dotazy se můžete obracet na Oddělení mezinárodní spolupráce IDU, do jehož gesce spadá správa českých středisek mezinárodních nevládních divadelních organizací.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024