sobota
18. listopadu 2017
Svátek slaví: Romana
Logo akce
© Foto: archiv pořadateleBlíží se Rychnovská osmička

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU: Tradiční soutěž neprofesionální filmové tvorby s mezinárodní účastí se uskuteční ve dnech 15. - 17. září v kinosálu Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou. Soutěž je určena pro autory všech věkových kategorií a zúčastnit se mohou filmoví amatéři, autoři neprofesionálních a nezávislých filmů. V samostatné kategorii soutěží filmy studentů filmových škol.

Autor článku: 
Michal Friček

Druhým rokem se organizace ujalo Východočeské volné sdružení pro amatérský film a video, z.s. a jeho partnery se staly Impuls Hradec Králové, centrum podpory uměleckých aktivit a Kultura s.r.o. Rychnov nad Kněžnou. Akci finančně podpořily Královéhradecký kraj, Město Rychnov nad Kněžnou a Škoda Auto a.s. .

Soutěž s nejdelší tradicí ve východní Evropě je rozdělena do pěti kategorií: reportáže, dokumenty, hraná tvorba a ostatní tvorba, to znamená animovaná, experimentální a videoklip. Soutěžní snímky autorů z Čech, Slovenska, Německa a Polska bude hodnotit odborná porota, která navrhne ocenění nejlepších filmů ve všech kategoriích. Nejlepšímu snímku pořadatel udělí tradiční Zlatou krajku.

Letošní ročník zahájí v pátek 15. září dopoledne série projekcí pro rychnovské školy v Pelclově divadle. Ve 14,30 h pak přivítá soutěžící autory i diváky sál nového rychnovského kina. Po projekci soutěžních snímků proběhnou pohovory s porotou. Vyhlášení výsledků a slavnostní předání cen nejlepším autorům je plánováno na neděli 17. září od 11,20 h. Všechny projekce jsou veřejně přístupné.

Pro širokou veřejnost je určen také doprovodný kulturní program. V pátek 15. září od 19,30 h se bude konat vzpomínkový večer věnovaný autorské dvojici František Žatečka & Josef Bahník (ŽABA), která je rychnovským pamětníkům dobře známa. Rychnováci si mohou tuto dvojici pamatovat nejen jako filmaře a organizátory R8, ale i jako úspěšné divadelníky.

Seznam filmů vybraných do soutěže a podrobný program bude od 6. září zveřejněn na stránkách www.filmdat.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

AMSTERDAM - ČR: Dramaturgové jubilejního 30. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu IDFA, který se koná ve dnech 15. – 26. listopadu, zařadili do programu tři tuzemské tituly. Dokumenty Nic jako dřív a Švéd v žigulíku, do prestižní kategorie Masters byl vybrán kontroverzní snímek o prostějovském neo-nacistovi Svět podle Daliborka.

zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
15.11.2017

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Rada kraje zrušila záměr na sloučení příspěvkových organizací Rabasovy galerie Rakovník s Muzeem T. G. M. Rakovník, o němž rozhodla na začátku měsíce října ve složení bývalé koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislí Středočeši.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Co se děje
14.11.2017

PRAHA: V posledních dnech bylo dokončeno dlouhodobé restaurování významné plastiky Rychlost od Jiřího Nováka, která se nachází před základní školou V Rybníčkách v Praze 10. Městská část nyní vyzývá obyvatele, aby posílali tipy na zajímavá umělecká díla, která by si péči také zasloužila.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
14.11.2017

ČESKÁ REPUBLIKA: Česká televize připomene revoluční listopadové události sérií tematických pořadů. Vedle přímého přenosu z předávání Cen paměti národa nabídne premiérový dokument o Karlu Krylovi, příběh podle Arnošta Lustiga i oceňované snímky Kolja a Pouta. Po celý den se bude výročí věnovat také zpravodajská ČT24, jejíž program završí speciál Událostí, komentářů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
14.11.2017