úterý
23. ledna 2018
Svátek slaví: Zdeněk
Logo akce
© Foto: archiv pořadateleBlíží se Rychnovská osmička

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU: Tradiční soutěž neprofesionální filmové tvorby s mezinárodní účastí se uskuteční ve dnech 15. - 17. září v kinosálu Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou. Soutěž je určena pro autory všech věkových kategorií a zúčastnit se mohou filmoví amatéři, autoři neprofesionálních a nezávislých filmů. V samostatné kategorii soutěží filmy studentů filmových škol.

Autor článku: 
Michal Friček

Druhým rokem se organizace ujalo Východočeské volné sdružení pro amatérský film a video, z.s. a jeho partnery se staly Impuls Hradec Králové, centrum podpory uměleckých aktivit a Kultura s.r.o. Rychnov nad Kněžnou. Akci finančně podpořily Královéhradecký kraj, Město Rychnov nad Kněžnou a Škoda Auto a.s. .

Soutěž s nejdelší tradicí ve východní Evropě je rozdělena do pěti kategorií: reportáže, dokumenty, hraná tvorba a ostatní tvorba, to znamená animovaná, experimentální a videoklip. Soutěžní snímky autorů z Čech, Slovenska, Německa a Polska bude hodnotit odborná porota, která navrhne ocenění nejlepších filmů ve všech kategoriích. Nejlepšímu snímku pořadatel udělí tradiční Zlatou krajku.

Letošní ročník zahájí v pátek 15. září dopoledne série projekcí pro rychnovské školy v Pelclově divadle. Ve 14,30 h pak přivítá soutěžící autory i diváky sál nového rychnovského kina. Po projekci soutěžních snímků proběhnou pohovory s porotou. Vyhlášení výsledků a slavnostní předání cen nejlepším autorům je plánováno na neděli 17. září od 11,20 h. Všechny projekce jsou veřejně přístupné.

Pro širokou veřejnost je určen také doprovodný kulturní program. V pátek 15. září od 19,30 h se bude konat vzpomínkový večer věnovaný autorské dvojici František Žatečka & Josef Bahník (ŽABA), která je rychnovským pamětníkům dobře známa. Rychnováci si mohou tuto dvojici pamatovat nejen jako filmaře a organizátory R8, ale i jako úspěšné divadelníky.

Seznam filmů vybraných do soutěže a podrobný program bude od 6. září zveřejněn na stránkách www.filmdat.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Saský kurfiřt a polský král se přes vysoké stáří představil na novoroční recepci Kontaktní kanceláře Svobodného Saského státu v budově Lužického semináře na Kampě jako statný a galantní muž.  Svébytným kostýmem a vystoupením se stal stejně jako kdysi miláčkem žen.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Menšiny a cizinci
Co se děje
23.01.2018

Respektovaný herec s velkým vypravěčských talentem, kterého si diváci pamatují jako doktora Martina, Nikolu Šuhaje z Balady pro banditu nebo v geniální roli Truffaldina z divadelní inscenace Sluha dvou pánů, hodnotí svou hereckou i životní dráhu v nově vydané biografii. Kniha má název Pan herec Miroslav Donutil a sestavil ji novinář a vydavatel Petr Čermák.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
23.01.2018

PARDUBICE: Východočeské muzeum v Pardubicích a Zámek Pardubice v loňském roce přivítaly více než 136 tisíc návštěvníků. Výstavy a bohatý program přitáhly o 26 tisíc lidí více než v roce 2016. Je to zatím vůbec nejvyšší návštěvnost, kterou muzeum zaznamenalo.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
22.01.2018

PRAHA-ČR: Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis vydává vzpomínkové album Václava Riedlbaucha, hudebního skladatele, kulturního manažera, profesora VŠE, ředitele Nadace Bohuslava Martinů, který zemřel 3. listopadu 2017. Projekt vznikl za podpory Nadace Bohuslava Martinů.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.01.2018