neděle
24. září 2017
Svátek slaví: Jaromír
Logo akce
© Foto: archiv pořadateleBlíží se Rychnovská osmička

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU: Tradiční soutěž neprofesionální filmové tvorby s mezinárodní účastí se uskuteční ve dnech 15. - 17. září v kinosálu Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou. Soutěž je určena pro autory všech věkových kategorií a zúčastnit se mohou filmoví amatéři, autoři neprofesionálních a nezávislých filmů. V samostatné kategorii soutěží filmy studentů filmových škol.

Autor článku: 
Michal Friček

Druhým rokem se organizace ujalo Východočeské volné sdružení pro amatérský film a video, z.s. a jeho partnery se staly Impuls Hradec Králové, centrum podpory uměleckých aktivit a Kultura s.r.o. Rychnov nad Kněžnou. Akci finančně podpořily Královéhradecký kraj, Město Rychnov nad Kněžnou a Škoda Auto a.s. .

Soutěž s nejdelší tradicí ve východní Evropě je rozdělena do pěti kategorií: reportáže, dokumenty, hraná tvorba a ostatní tvorba, to znamená animovaná, experimentální a videoklip. Soutěžní snímky autorů z Čech, Slovenska, Německa a Polska bude hodnotit odborná porota, která navrhne ocenění nejlepších filmů ve všech kategoriích. Nejlepšímu snímku pořadatel udělí tradiční Zlatou krajku.

Letošní ročník zahájí v pátek 15. září dopoledne série projekcí pro rychnovské školy v Pelclově divadle. Ve 14,30 h pak přivítá soutěžící autory i diváky sál nového rychnovského kina. Po projekci soutěžních snímků proběhnou pohovory s porotou. Vyhlášení výsledků a slavnostní předání cen nejlepším autorům je plánováno na neděli 17. září od 11,20 h. Všechny projekce jsou veřejně přístupné.

Pro širokou veřejnost je určen také doprovodný kulturní program. V pátek 15. září od 19,30 h se bude konat vzpomínkový večer věnovaný autorské dvojici František Žatečka & Josef Bahník (ŽABA), která je rychnovským pamětníkům dobře známa. Rychnováci si mohou tuto dvojici pamatovat nejen jako filmaře a organizátory R8, ale i jako úspěšné divadelníky.

Seznam filmů vybraných do soutěže a podrobný program bude od 6. září zveřejněn na stránkách www.filmdat.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku, získala Kateřina Šedá. Čestné uznání poroty letos obdržel starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Ceny byly předány v rámci společenského večera veletrhu FOR ARCH v PVA EXPO PRAHA dne 20. září 2017.

 

Celá ČR
Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.09.2017

ČR: Charitativní sbírka POMOZTE DĚTEM oslaví v letošním ročníku významné dvacáté výročí. Protože Kuře, které je symbolem sbírky, by rádo slavilo v celé své kráse, potřebuje nový háv. Respektive potřebuje celkem čtyři nové maskoty, aby mohlo dál přinášet radost dětem i dospělým.

Celá ČR
Děti a mládež, Handicap, Ostatní
Co se děje
22.09.2017

ČR: Ve dnech 26. a 27. září slaví Audiolibrix své páté narozeniny. V souvislosti s tímto jubileem připravil akce, slevy i doprovodné soutěže. Co zákazníky čeká? Výhodné nákupy, snížená cena unikátního předplatného, vánoční dárky s předstihem i hra o slevy.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.09.2017

PRAHA: V úterý 3. října proběhne v pražském kině Světozor slavnostní premiéra filmu Chlapi nepláčou, jednoho z nejvýraznějších snímků letošního MFF Karlovy Vary, oceněného Zvláštní cenou poroty. Slavnostní premiéry se zúčastní osobně režisér filmu Alen Drljević, střihač Vladimir Gojun a zástupci výjimečného hereckého týmu: Ermin Bravo, Boris Isaković a Sebastian Cavazza. Dramatický snímek vstoupí do českých kin ve čtvrtek 5. října, a to pod hlavičkou distribučního labelu KVIFF Distribution.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.09.2017