úterý
22. května 2018
Svátek slaví: Emil
Logo akce
© Foto: archiv pořadateleBlíží se Rychnovská osmička

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU: Tradiční soutěž neprofesionální filmové tvorby s mezinárodní účastí se uskuteční ve dnech 15. - 17. září v kinosálu Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou. Soutěž je určena pro autory všech věkových kategorií a zúčastnit se mohou filmoví amatéři, autoři neprofesionálních a nezávislých filmů. V samostatné kategorii soutěží filmy studentů filmových škol.

Autor článku: 
Michal Friček

Druhým rokem se organizace ujalo Východočeské volné sdružení pro amatérský film a video, z.s. a jeho partnery se staly Impuls Hradec Králové, centrum podpory uměleckých aktivit a Kultura s.r.o. Rychnov nad Kněžnou. Akci finančně podpořily Královéhradecký kraj, Město Rychnov nad Kněžnou a Škoda Auto a.s. .

Soutěž s nejdelší tradicí ve východní Evropě je rozdělena do pěti kategorií: reportáže, dokumenty, hraná tvorba a ostatní tvorba, to znamená animovaná, experimentální a videoklip. Soutěžní snímky autorů z Čech, Slovenska, Německa a Polska bude hodnotit odborná porota, která navrhne ocenění nejlepších filmů ve všech kategoriích. Nejlepšímu snímku pořadatel udělí tradiční Zlatou krajku.

Letošní ročník zahájí v pátek 15. září dopoledne série projekcí pro rychnovské školy v Pelclově divadle. Ve 14,30 h pak přivítá soutěžící autory i diváky sál nového rychnovského kina. Po projekci soutěžních snímků proběhnou pohovory s porotou. Vyhlášení výsledků a slavnostní předání cen nejlepším autorům je plánováno na neděli 17. září od 11,20 h. Všechny projekce jsou veřejně přístupné.

Pro širokou veřejnost je určen také doprovodný kulturní program. V pátek 15. září od 19,30 h se bude konat vzpomínkový večer věnovaný autorské dvojici František Žatečka & Josef Bahník (ŽABA), která je rychnovským pamětníkům dobře známa. Rychnováci si mohou tuto dvojici pamatovat nejen jako filmaře a organizátory R8, ale i jako úspěšné divadelníky.

Seznam filmů vybraných do soutěže a podrobný program bude od 6. září zveřejněn na stránkách www.filmdat.cz.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nominovat své kandidáty do osmého ročníku soutěže o nejoblíbenější alej roku pořádané spolkem Arnika můžete až do konce října letošního roku. Zájemci mohou stromořadí přihlásit do soutěže na webu www.alejroku.cz zasláním fotografie a krátkého příběhu nebo popisu. O vítězné aleji pak bude hlasovat veřejnost. Stejně jako v minulých letech může o vítězství aleje rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky. 

 
Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.05.2018

PLZEŇ: Výstavu zahájili autoři výstavy společně s náměstkyní ministra kultury Petrou Smolíkovou a primátorem města Martinem Zrzaveckým a prvním náměstkem primátora Martinem Baxou, do jehož gesce oblast kultury spadá. ​​

 

 

Plzeňský kraj
Senioři, Ostatní
Co se děje
21.05.2018

OSTRAVA: Do druhého ročníku dotačního programu „fajnOVY prostor“, který cílí na proměnu ulic, náměstí, parků a dalších veřejných prostranství podle vlastních nápadů, přihlásili obyvatelé Ostravy 20 projektových záměrů. Rada města doporučila finanční podporu čtrnácti projektů. 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.05.2018

PŘEDHRADÍ: Domov na hradě Rychmburk vás zve na tradiční Hradní slavnosti, které se budou konat již 30. června 2018 od 13 hodin. Opět bude připraven bohatý program. Nejprve vystoupí historická hudební skupina Grál, poté diváky pobaví kejklíř Lukáš. A nejen malí návštěvníci se mohou těšit na pohádku „Strach má velké oči“, kterou sehraje místní divadelní spolek Heyduk.

Celá ČR, Pardubický kraj
Handicap, Soutěže a festivaly
Pozvánky na akce
21.05.2018