pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
Ilustrační foto
© Foto: Zuzka Havlínová



Betlémské světlo letos potřicáté!

RAKOUSKO, ČR: Betlémské světlo je symbol míru a přátelství a pro mnoho domácností nepostradatelná součást vánočních svátků. Myšlenka vznikla v roce 1986 v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Do Česka (resp. tehdejšího Československa) se dostalo poprvé v roce 1989, kdy ho exiloví skauti přivezli až pod sochu sv. Václava v Praze.

Autor článku: 
Mgr. Barbora Trojak/ika

Cestu z Betléma do Rakouska absolvuje vánoční plamínek letecky, zde se pak během slavnostní ekumenické bohoslužby předává skautům z jednotlivých evropských zemí. Letos tato slavnost proběhne v sobotu 15. prosince v Linci, v katedrále Neposkvrněného Početí Panny Marie (Mariendom). Odtud přivezou světlo skauti z Českých Budějovic a z Plzně do ČR vlakem Os 3806 Donau Moldau (odjezd Linz 17:35, příjezd České Budějovice 19:58).

Následující den, v neděli 16. prosince 2018 ráno, se pak vánoční plamínek díky skautským dobrovolníkům a partnerství Českých drah rozšíří po celé republice – rozvoz probíhá již tradičně po vlakových trasách. Skautští kurýři ho doručí do všech koutů naší republiky. Přehled příjezdů do jednotlivých stanic najdete zde. 

Téhož dne, v neděli 16.12., proběhne slavnostní přivítání Betlémského světla ve třech katedrálách: v Brně na Petrově v 9 hodin, v Praze u svatého Víta a v Olomouci u svatého Václava v 10 hodin.

Třicátý příjezd Betlémského světla oslaví v neděli 16. prosince v 18h pražští skauti Skautskou Rybovkou v budově České pošty v Jindřišské ulici.

Na mnoha lokálních akcích si pak až do Štědrého dne budou moci lidé od skautů připálit svíčky nebo lucerničky a Betlémské světlo si odnést do svých domovů. Jejich přehled najdete na této mapě. 

Na poštách v Praze, Brně a Olomouci bude možno v týdnu před Vánocemi získat příležitostné razítko Betlémského světla.

Heslo skautů pro letošek zní „Mír potřebuje rozmanitost – společně pro tolerantní společnost“ a odkazuje na klíčovou myšlenku zakladatele skautingu lorda Roberta Baden-Powella. Betlémské světlo v tomto může pomoci jako jeden ze symbolů míru a porozumění mezi národy.

Letošním Dítětem světla je jedenáctiletý skaut Niklas Lehner z Horního Rakouska. 28. listopadu se vydal do Betléma, kde si v jeskyni narození Krista převzal Betlémské světlo.

Myšlenka Betlémského světla vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Partnery Betlémského světla jsou České dráhy a Český rozhlas.

Celou akci připravuje brněnské skautské středisko Řehoře Mendla s pomocí stovek skautských dobrovolníků a dobrovolnic po celé zemi.

Informace o Betlémském světle najdete také na www.betlemskesvetlo.cz. 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024