úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
Foto z minulých zastávek výstavy Osudové roky české státnosti
© Archiv organizátorůBenešovská výstava představuje nejvýznamnější roky a osobnosti novodobých českých dějin

BENEŠOV: Osudové roky české státnosti je název putovní výstavy, která se do 19. května koná v benešovské Městské výstavní síni. Chronologicky mapuje prostřednictvím panelů významné mezníky novodobé české (respektive československé) historie, a to od roku 1918 do roku 1989. Zájemci si ji mohou prohlédnout každý všední den od 8 do 18 h, v sobotu pak od 8 do 12 h.

od 01.05.2018 do 19.05.2018
Autor článku: 
Karel Souček

První verze výstavy vznikla před několika lety. „Jenže v průběhu let se nabalovala a obohacovala o další panely a události, které jsme do Osudových roků začleňovali. Takže toto je poslední verze, ale možná ani ona není definitivní, protože historie je bohatá a stačí z ní jen brát události, které předčí kdejaké vymyšlené příběhy,“ vysvětlila autorka výstavy Jindra Svitáková z Centra české historie, o.p.s.

Letošní putování výstavy začalo v únoru v České Lípě a prakticky do konce roku se nezastaví. V současné době vyrábí organizátoři druhou kopii, aby mohli uspokojit co nejvíce zájemců. Z Benešova se výstava přestěhuje do Světlé nad Sázavou.

Jednotlivé panely představují vznik samostatného československého státu a významné iniciativy, které tomu v období 1. světové války předcházely. Dále pak období let 1938 a 1939, Mnichovskou dohodu a okupaci českých zemí. Věnují se nejvýznamnějšímu odbojovému činu v Evropě v období 2. světové války – atentátu na Reinharda Heydricha. Zachycují také konec nadějí a rok 1948, kdy se počátek nového budování demokracie zvrátil v další, tentokrát komunistickou diktaturu.

Návštěvníci se dále seznámí s obdobím politické perzekuce i okupací země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Ke každému roku jsou přehledně sestaveny nejdůležitější události, popsány nejvýznamnější dokumenty, jejich smysl a význam a zobrazeny významné osobnosti.

„Při realizaci výstavy bylo nejsložitější vybrat podstatné události a osobnosti. Je mnohem více přelomových dat a především osobností, mnohé z nich by si zasloužily samostatnou výstavu. Co vybrat a nevybrat právě pro tuto průřezovou výstavu, která provádí návštěvníka celou historií novodobého československého a českého státu, bylo velmi složité. Ale nakonec jsme si řekli, že nejdůležitější je, aby si lidé uvědomili, jak určité události vznikaly, že to nebylo ze dne na den, ale byl to dlouhodobý, většinou mnohaletý proces,“ uvedla autorka výstavy.

Proto autoři zvolili koncept časové linky, kterou doplnili nejvýznamnějšími osobnostmi toho daného období. „A nakonec mi připadalo zajímavé zveřejnit listiny, o nichž se mluví, ale málokdo je četl. Například text prvního zákona Republiky československé, text Mnichovské dohody nebo Washingtonské deklarace,“ dodala Jindra Svitáková.

Na výstavě jsou k dispozici pracovní listy pro žáky a studenty, které si mohou učitelé předem stáhnout na webových stránkách www.osudove-roky.cz. Navíc autoři připravili brožuru, která dále rozšiřuje informace z výstavy a doplňuje je o osobní příběhy lidí z jednotlivých historických etap. 

 

http://www.mudbenesov.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

BEROUN: Křišťálové ceny 32. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 jsou od včerejšího večera v rukou svých laureátů. Nejzdařilejší snímky uplynulého roku s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou vyhlásil a ocenil Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.01.2019

OLOMOUC: Univerzita Palackého se v letošním roce ještě intenzivněji zaměří na výzkum kulturních a kreativních průmyslů (KKP). Analyzovat současnou situaci, vytvářet v Olomouci kreativní a inspirativní prostředí pro start-upy, a zamezovat tak odlivu talentovaných lidí z olomoucké aglomerace jí nově umožní i získané grantové prostředky od Technologické agentury České republiky.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
21.01.2019

LIBEREC: Rekordní bezmála třicítku nominací nasbíral třetí ročník soutěže o nejlepší kulturní počin za rok 2018. Z běžného přehledu uchazečů, jejichž příjem se uzavřel 4. ledna 2019, je přitom už teď patrné, že o první tři místa svede souboj hned několik velmi silných soupeřů. Vyhodnocení soutěže letos připadne kulturnímu výboru zastupitelstva.

Liberecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019