čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Vizuál výstavy
© Ondřej Polony



Baroko všemi smysly!

PLZEŇ: Nová interaktivní výstava Za barokem vyrostla v plzeňské kreativní zóně DEPO2015. Expozice, na které neexistuje pravidlo „Nesahat!“, zavede návštěvníky do období baroka. Díky audiovizuálním instalacím, virtuální realitě i zvukovým efektům se návštěvníci stanou nejen součástí děje, ale mohou ho také sami vytvářet. Děti i dospělí si vyzkouší, jaké to je navrhnout barokní zámek, hrát v barokním kvartetu nebo ovládnout interaktivní archifon, který sami rozsvítí a rozezvučí.

od 25.01.2019 do 19.05.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Nová interaktivní výstava v DEPO2015 zavede zájemce do období baroka. Hned v úvodní místnosti návštěvníky přivítají prostory kláštera v Plasích a videomapping s rozpohybovanými barokními obrazy. Postupně se pak diváci dostanou až k dílu slavného malíře Petra Brandla, vytvoří si vlastní obrazovou galerii, svezou se na barokním kolotoči, zahrají si na Kladrubském archifonu a s pražským barokním orchestrem Collegium 1704. V dílně Jana Blažeje Santiniho se na chvíli stanou architekty a navrhnou nový zámek či klášter. To všechno umožní moderní technologie, včetně virtuální reality, audiovizuálních a digitálních instalací. Kromě probádání uměleckých děl poznají návštěvníci také každodenní život. Ten přiblíží barokní vůně, kulinářské recepty a móda.

„Za barokem jsme tvořili hlavně pro děti, nicméně vizuální efekty ocení, věřím, také dospělí,“ komentuje koncept kurátorka výstavy Kristýna Jirátová a dodává: „Musím říct, že moderní technologie nám umožnily vytvořit spoustu nevšedních a emotivních zážitků. Doufám, že tato výstava bude pro rodiny výchozím bodem v objevování barokního kulturního dědictví v celém Plzeňském kraji.“ Nalákat je může například prohlídka tří barokních památek ve virtuální realitě, kterou připravil Vojtěch Žák Leischner, účastník výzvy uměleckého rezidenčního programu OPEN AiR – Artist in Residence.

Doprovodný program výstavy se zaměří na komentované prohlídky a workshopy. Děti a rodiče si pod dohledem lektorů ze Sdílených dílen, které se nachází v DEPO2015, vytvoří barokní masky, namalují si opravdový obraz nebo zkusí tvorbu barokního rámu. Výstavu mohou navštívit také školy.

Žáky od 2. do 7. třídy základních škol mohou vyučující hlásit na e-mailu proskoly@depo2015.cz.

Za barokem mohou návštěvníci do DEPO2015 vyrazit od 25. ledna do 19. května 2019, poté se výstava stěhuje do Německa. Autoři přichystali také doprovodný program a lektorský program pro školní třídy. Pro veřejnost i školy je vstup do expozice zdarma.

 

Expozice končí 19. května a přesouvá se na německý zámek Theuern. Za barokem navazuje na úspěšné expozice pro rodiny, které Plzeň 2015, z.ú. provozovala v DEPO2015 v minulých letech. Patří mezi ně Má plast, Jak se točí peníze a loňská výstava 100PY: Sto let republiky očima pěti generací, kterou navštívilo 10.000 diváků.

 

Doprovodný program k výstavě:

26. února 2019, 17:00
Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou

24. března 2019, 14.00–16.00
Workshop pro děti: Výroba barokních masek

28. dubna 2019, 14.00–16.00
Workshop pro děti a rodiče: Malování barokního obrazu

květen 2019
Workshop pro děti a rodiče: Výroba barokního rámu

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024