čtvrtek
18. dubna 2024
svátek slaví Valérie
Architekt Ladislav Kuba a jeho prezentace Knihovna pohledem architekta
© Marcela Stehlíková



Architektura knihoven

OSTRAVA: Inspirativní seminář Architektura knihoven proběhl 28. 11.  v souvislosti s obnoveným jednáním o plánované novostavbě Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě zvané Černá kostka. V prostorách vědecké knihovny se sešlo téměř 50 účastníků z řad knihovnické veřejnosti a studentů architektury a knihovnictví, aby si ve dvou samostatných blocích vyslechli informace o nových trendech v oblasti stavby a vybavení knihoven 21. století.

Autor článku: 
Marcela Stehlíková

Přednáškový blok zahájil prezentací Knihovna pohledem architekta autor projektu tzv. Černé kostky akademický architekt Ladislav Kuba. Jeho přednáška vycházela ze zkušeností s projektem knihovny Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (realizace 1999–2001), která v roce 2002 získala mnohá ocenění architektonické obce. Na jejím příkladu ukazoval různá řešení, k nimž v průběhu stavby přistoupil, a navázal současnou změnou funkce některých prostor a jejich vybavení a realizací jejich řešení. Samozřejmě představil také projekt plánované Černé kostky.

Další přednášející byla Ing. arch. Eva Špačková s tématem Knihovna jako prostor pro inspiraci. Její pohled na vybavení knihoven a především jejich multifunkčnost a nutnou proměnlivost podpořilo mnoho příkladů ze zahraničí. Tuto přednášku výborně prakticky doplnil Mgr. Jan Kamenický svou prezentací Několik poznámek k navrhování knihoven pro 21. století. Zaměřil se na proměnu, kterou práce knihovníků v posledním období prošla, na jejich nové role v prostředí knihovny, která se mění z pouhé půjčovny knih v komunitní zařízení s mnoha dalšími funkcemi. Přednáška byla opět zpestřena velkým množstvím obrazového materiálu z dobré praxe u nás a především v zahraničí. Zajímavé nápady a inspirativní fotografie byly vítaným doplněním.

Po krátké přestávce následoval workshop Architektonické hry připravený architekty Evou Špačkovou a Tomášem Čechem s kolektivem studentů architektury. Vytvořené skupinky posluchačů dostaly role návštěvníků knihovny a určovaly své priority v jejím vybavení a funkcích. Role i vybavení knihoven byly připraveny na základě výsledků veřejného dotazníku, který probíhal v Moravskoslezské vědecké knihovně v průběhu října a listopadu. Jednalo se o služby mimo klasické výpůjční. Své potřeby v knihovně bodovali např. badatel, inženýr a účetní, student, knihovnice, učitel, turistka, babička i školačka. Po sečtení obodovaných služeb vystoupily jasně jako priority právě ty služby, které současné vědecké knihovně významně schází: relaxační místa, kavárna a prostor pro konzumaci jídla, samoobslužné ukládací skříňky, individuální a týmové studovny.

"Seminář Architektura knihoven doplněný architektonickými hrami zaujal jak posluchače, tak i architekty, kteří z pléna slyšeli otevřené názory k přednášené problematice a náhled uživatelů na svou práci. Přejme si, aby se všechny zmíněné inspirace promítly i do Černé kostky, která by měla sloužit svým uživatelům v  překotně se rozvíjející době po mnoho let, " uvedla za pořadatele Marcela Stehlíková.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024