středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Pozvánka k události
© Archiv pořadatele



Alfons Mucha neznámý – knižní a časopisecké ilustrace

IVANČICE: Výstava Muzea v Ivančicích, která je připravena v souvislosti s 80. výročím úmrtí tohoto významného rodáka, představuje průřez jeho ilustrátorskou tvorbou. Jsou zde k vidění zajímavé Muchovy rané práce, kdy ještě jako nadaný amatér vytvořil pro své rodné město Ivančice ilustrovanou titulní stranu obecní matriky nebo přispíval satirickými kresbami do časopisů Krokodíl a Veselé listy, jež vycházely ve velmi malém nákladu a jsou raritní.

od 18.07.2019 do 29.09.2019
Autor článku: 
TZ/jal

Alfons Mucha je známý především jako jeden z tvůrců dekorativního secesního stylu, autor divadelních a reklamních plakátů a také jako malíř obrazového cyklu Slovanská epopej. Není ale tolik v obecném povědomí, že na počátku své úspěšné kariéry, kterou zahájil v Paříži, se zabýval hlavně časopiseckou a knižní ilustrací. Dosáhl v této oblasti úspěchu, a i když se později zaměřoval více na jiné umělecké oblasti, práci pro knihy a časopisy se stále průběžně věnoval.

Na přelomu 80. a 90. let 19. století odjel Alfons Mucha na studia do Paříže, kde začal kreslit pro ilustrované časopisy a také dostávat první zakázky na ilustrace do knih. „Zpočátku byl jen jedním z desítek jiných pohotových a pilných kreslířů, kteří plnili stránky magazínů a knih. Také stylově nebyl zprvu nijak vyhraněný – tvořil v duchu realistických žánrů nebo dramatických historických výjevů, které měly hlavně věrně doprovázet text a zaujmout diváka. Pozvolna se ale i na tomto poli začal projevovat jeho originální secesní styl,“ přibližuje kurátorka výstavy Hana Fadingerová.

Pařížské období na výstavě zastupují jednak pro Muchu typické práce v secesním stylu – množství časopiseckých obálek nebo bibliofilské tisky Ilsée princesse de Tripoli (Ilsée princezna tripolská, 1897) a Le Pater (Otčenáš, 1899) s bohatou dekorativní výzdobou, ale jsou zde představeny také knižní a časopisecké tituly s Muchovými kresbami v konvenčnějším realistickém podání, jež ukazují jeho méně známou stylovou polohu. Mucha spolupracoval také s českými nakladateli, a to i v době, kdy žil dlouhodobě v zahraničí, a tak expozice přináší také ukázky jeho tvorby pro české časopisy a knihy (např. záhlaví časopisů LumírMáj nebo obálky časopisu Dvacátý věk).

Výstava Alfons Mucha neznámý – knižní a časopisecké ilustrace probíhá v galerii Památníku Alfonse Muchy od 18. července do 29. září. Pro dětské návštěvníky jsou zde připraveny omalovánky, kvíz a další zábavné prvky. Komentovaná prohlídka výstavy proběhne 11. září v 16.00.

Vystavené exponáty pochází z těchto institucí: Muzeum v Ivančicích, Moravská galerie v Brně, Galerie výtvarného umění v Hodoníně, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Moravská zemská knihovna v Brně, Vědecká knihovna v Olomouci; a také ze soukromých sbírek.

 

Alfons Mucha neznámý – knižní a časopisecké ilustrace

Pořadatel: Muzeum Brněnska, příspěvková organizace

Místo konání: galerie Památníku Alfonse Muchy, Palackého náměstí 9, 664 91 Ivančice

Termín konání: 18. 7. – 29. 9. 2019

Vstupné: dospělí 20 Kč, senioři 15 Kč, děti a studenti 10 Kč

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024