neděle
15. prosince 2019
svátek slaví Radana
Fotografie jež sloužila A. Muchovi jako předloha detailu budoucího plátna Apoteóza z dějin SlovanstvaAlfons Mucha neznámý

Autor článku: 
len

ZBIROH: Alfons Mucha je především znám jako malíř, autor plakátů a tvůrce užitého umění. Již méně se toho o něm ví jako o fotografovi. A právě tak ho představuje výstava na zámku Zbiroh.

Fotografování se Alfons Mucha věnoval jako své zálibě a nikdy neměl ambice stát se profesionálem, přesto dnes kritici hodnotí jeho snímky jako velice kvalitní. Významnou fází na poli tohoto uměleckého odvětví představuje pro Alfonse Muchu jeho pobyt právě na zbirožském zámku v letech 1910 – 1928.

Přivádí ho sem rodinný přítel Colloredo-Mansfeldů, majitelů zámku na konci 19. a počátku 20. století, profesor Kukola, který si zde jako vášnivý lovec pronajímal byt. Společně objevují Křišťálový sál, který si svým skleněným zastřešením Muchu okamžitě získal a ten se rozhodl, že právě zde zrealizuje svůj záměr vytvořit cyklus obrazů z dějin slovanských národů.

V průběhu téměř dvaceti let tak v dnešním Muchově sále vznikala na zámku ve Zbirohu Slovanská epopej. Alfons Mucha, proslulý svou neúnavnou pracovitostí, pečlivě studuje každý detail jednotlivých pláten a právě k tomuto účelu vytváří soubory fotografií. Tato fotografická alba slouží jako předlohy, které mu pomáhají zachytit v detailu pohyb svalů, výraz obličeje, řasení oblečení a celkovou atmosféru námětu. Na fotografiích se objevují zbirožští občané, kteří na zámek docházeli stát Muchovi modelem. Právě díky této skutečnosti se Mucha řadí mezi revoluční umělce, kteří místo živého modelu využívají novou technologii.

Fotografie zapůjčené z archivu rodiny Muchových představují tvůrce secesního stylu ve zcela neobvyklém světle, a právě tím se výstava stává unikátní.
V malé galerii zámeckého šenku ji mohou návštěvníci spatřit již jen do konce tohoto měsíce, tedy 30. září 2011.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Celkem 15 ročníků byla literární soutěž Internet a můj handicap doprovodnou akcí konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami. Nyní po dohodě s hlavním podporovatelem mění nejen název na Cena ČSOB Internet a můj handicap, ale hlavně kritéria a zaměření soutěže.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Handicap, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Jindřichohradecké úzkokolejky představují soubor dvou úzkokolejných drah s rozchodem 760 mm. Jsou jedinečným dopravním systémem s historickým a technickým významem pro celé území. Představují kulturní dědictví nadregionálního významu. Jsou častým cílem tuzemských i zahraničních návštěvníků. 

 

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
13.12.2019

ČR: V listopadu zahájil příjem přihlášek do populární soutěže o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst, obcí a regionů. Jejich uzávěrka je 31. ledna  ve 14 hodin, v případě Ceny ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci pak 28. února 2020. 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
13.12.2019

JIHOČESKÝ KRAJ: Kraj se v letošním roce nově připojil k projektu Rodinné pasy, jehož systém slev lze čerpat a využívat napříč celou Českou republikou, na Slovensku a také v Rakousku. Účast na projektu a využívání slev je pro rodiny díky podpoře Jihočeského kraje bezplatná a slevy mohou využít u smluvních partnerů v celé republice.

Celá ČR, Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Senioři, Ostatní
Co se děje
13.12.2019