neděle
25. srpna 2019
Svátek slaví: Radim
Fotografie jež sloužila A. Muchovi jako předloha detailu budoucího plátna Apoteóza z dějin SlovanstvaAlfons Mucha neznámý

Autor článku: 
len

ZBIROH: Alfons Mucha je především znám jako malíř, autor plakátů a tvůrce užitého umění. Již méně se toho o něm ví jako o fotografovi. A právě tak ho představuje výstava na zámku Zbiroh.

Fotografování se Alfons Mucha věnoval jako své zálibě a nikdy neměl ambice stát se profesionálem, přesto dnes kritici hodnotí jeho snímky jako velice kvalitní. Významnou fází na poli tohoto uměleckého odvětví představuje pro Alfonse Muchu jeho pobyt právě na zbirožském zámku v letech 1910 – 1928.

Přivádí ho sem rodinný přítel Colloredo-Mansfeldů, majitelů zámku na konci 19. a počátku 20. století, profesor Kukola, který si zde jako vášnivý lovec pronajímal byt. Společně objevují Křišťálový sál, který si svým skleněným zastřešením Muchu okamžitě získal a ten se rozhodl, že právě zde zrealizuje svůj záměr vytvořit cyklus obrazů z dějin slovanských národů.

V průběhu téměř dvaceti let tak v dnešním Muchově sále vznikala na zámku ve Zbirohu Slovanská epopej. Alfons Mucha, proslulý svou neúnavnou pracovitostí, pečlivě studuje každý detail jednotlivých pláten a právě k tomuto účelu vytváří soubory fotografií. Tato fotografická alba slouží jako předlohy, které mu pomáhají zachytit v detailu pohyb svalů, výraz obličeje, řasení oblečení a celkovou atmosféru námětu. Na fotografiích se objevují zbirožští občané, kteří na zámek docházeli stát Muchovi modelem. Právě díky této skutečnosti se Mucha řadí mezi revoluční umělce, kteří místo živého modelu využívají novou technologii.

Fotografie zapůjčené z archivu rodiny Muchových představují tvůrce secesního stylu ve zcela neobvyklém světle, a právě tím se výstava stává unikátní.
V malé galerii zámeckého šenku ji mohou návštěvníci spatřit již jen do konce tohoto měsíce, tedy 30. září 2011.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Rádi byste vyjeli do zahraničí rozšířit si profesní obzory a posbírat nové kontakty? Tak GO AND SEE! Institut umění – Divadelní ústav vypisuje na základě pověření Ministerstva kultury ČR dvakrát ročně v programu Krátkodobá mobilita výzvu GO AND SEE, která je určena na podporu zahraničních kontaktů v oblasti profesionálního umění. Program GO AND SEE podporuje účastníky formou příspěvku na cestu a pobyt. Uzávěrka druhého kola je již 12. září 2019.

Celá ČR
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
23.08.2019

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj připravil pro oblast kultury a památkové péče na příští rok sedm dotačních programů. Jejich prostřednictvím podpoří kulturní aktivity, obnovu historických varhan, činnost muzeí a galerií a obnovu památkového fondu. Novinkou jsou tři samostatné programy na podporu mobility, rezidence a na zachování nemateriálního kulturního dědictví.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
21.08.2019

ČR: Knižní novinka Poslední deník Květy Fialové se vymyká obvyklým knížkám o slavných herečkách. Autor Josef Kubáník, herec a blízký přítel Květy Fialové, v ní zachytil jeden výjimečný ženský osud i jedinečnou podobu jejich přátelství, které jim oběma změnilo život. Jedna z nejoblíbenějších českých hereček tu poprvé a naprosto otevřeně odvypráví celý svůj život, který by sám o sobě vydal na román. V den hereččiných nedožitých 90. narozenin, 1. září, vydává knihu Nakladatelství ZEĎ.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.08.2019

LITOMĚŘICKO: Další kniha s leteckými fotografiemi - tentokrát z Litoměřicka - doplní již tak početnou edici knih zlínského CBS Nakladatelství Česko z nebe.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média
Co se děje
21.08.2019