čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
© Logo kraje



Aktualizovaná koncepce regionálních funkcí knihoven ve Středočeském kraji

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Knihovny nejsou jen domy s knihami, proměňují se na komunitní, vzdělávací, informační a kulturní centra obcí Středočeského kraje. Regionální funkce knihoven řídí a koordinuje Středočeská vědecká knihovna Kladno, p. o. Rozumí se tím především: budování výměnných knihovních fondů a zápůjčky knihovních souborů mezi knihovnami, činnosti poradenské, vzdělávací a koordinační služby.

Autor článku: 
luk

Regionální funkce knihoven jsou vymezeny zákonem č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb. Regionální funkce na území Středočeského kraje centrálně garantuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně, příspěvková organizace, která koordinuje činnosti v dalších čtyřech regionech: Benešov, Kutná Hora, Mladá Boleslav a Příbram. Celkem v pěti regionech pověřené knihovny koordinují činnost 817 knihoven, z toho 713 je neprofesionálních a 104 profesionálních.

„Cílem do roku 2022 je vytvořit v knihovnách otevřený prostor pro vzdělávání, kulturu a osobní rozvoj návštěvníků,“ uvedl radní pro oblast kultury Mgr. Karel Horčička (ANO 2011), který si uvědomuje, že je současně nezbytné pružně reagovat na měnící se potřeby různých segmentů uživatelů knihovnických služeb.

Nejlepší motivací knihovníků je zájem veřejnosti. Proto již několik let Středočeský kraj připravuje soutěž Středočeský Kramerius o nejlepší neprofesionální knihovníky Středočeského kraje. Z každého regionu obsluhovaného v rámci plnění regionálních funkcí je finančně oceněn jeden knihovník. Mezi hodnotící kritéria patří zejména: aktivní přístup ke knihovnické práci, dobrá spolupráce s koordinátorem i zřizovatelskou obcí, zájem a podpora obce činnosti knihovny, snaha po vytvoření společenského/komunitního centra z místní knihovny, začlenění knihovny jako dobře fungující součásti obecní kultury, vzhled knihovny, bezbariérovost, dostatečný počet otevíracích hodin pro veřejnost, odbornost knihovníka, pořádání akcí pro veřejnost nebo školy a jejich počet, vlastní odborné sebevzdělávání, vlastní aktualizované www stránky, počet registrovaných uživatelů, návštěvníků, aktuálnost knihovní fondu aj.

Koncepce navazuje na Koncepci rozvoje regionálních funkcí knihoven ve Středočeském kraji na období 2014 - 2018. Vychází z Koncepce rozvoje knihoven v České republice na léta 2017 - 2020, kterou vzala na vědomí svým usnesením č. 1032 ze dne 23. listopadu 2016 Vláda ČR. Tvorba aktualizované koncepce je v souladu s doporučením Vlády ČR, aby se hejtmané jednotlivých krajů s Koncepcí seznámili a využili ji při zpracování svých dokumentů a naplňování záměrů v péči o rozvoj knihoven v jejich působnosti.

V současnosti jsou knihovny institucemi poskytujícími škálu knihovnických a informačních služeb. Na tyto skutečnosti reaguje aktualizovaná koncepce. Finanční zajištění regionálních funkcí navržené aktualizovanou koncepcí pokrývá potřeby udržení regionálních funkcí, umožňuje životaschopnost, další rozvoj bude otázkou úspěšného získání financí na jednotlivé rozvojové projekty.

Dokument: Koncepce regionálních funkcí knihoven ve Středočeském kraji na období 2019 - 2022 je přiložen

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024