čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
© BannerAHOJ Frankfurt!

FRANKFURT NAD MOHANEM: Česká literatura se na letošním mezinárodním Frankfurtském knižním veletrhu (16. – 20. října) bude prezentovat aktuálními knižními novinkami v německém překladu, výstavou věnovanou Václavu Havlovi a pódiovými diskuzemi k 30. výročí Sametové revoluce mj. se spisovatelkou Radkou Denemarkovou. 

od 16.10.2019 do 20.10.2019
Autor článku: 
luk

Na největším světovém knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem (16. - 20. října) zahájí Česká republika svou národní prezentaci připomenutím 30. výročí události z roku 1989, kdy Václav Havel, tehdy český dramatik a disident obdržel Mírovou cenu německých knihkupců.

První a do dneška poslední český nositel této ceny byl v té době již po čtvrté vězněn. Vzpomíná na ni fotografická expozice „Václav Havel 1989: Z vězení na Pražský hrad“ kurátorky Anny Freimannové (Knihovna Václava Havla) a architekta a designéra Martina Hrdiny. Vernisáž výstavy spolu se slavnostním otevřením stánku České republiky proběhne 17. října za účasti Kateřiny Kalistové, náměstkyně ministra kultury ČR, a Michaela Žantovského, ředitele Knihovny Václava Havla.

O Havlově odkazu a jeho eseji „Slovo o slovu“ budou na pódiové diskuzi 18. října mj. debatovat Michael Žantovský, bývalý diplomat, mluvčí a politický poradce Václava Havla (1990 - 1992), Alexandr Alexejevič Drozdov, ředitel Prezidentského centra Borise Jelcina v Jekatěrinburgu, a politolog Hans Maier. 

Česká literatura se na Frankfurtském knižním veletrhu samozřejmě představí také aktuálními novinkami v německém překladu. Již první festivalový den, ve středu 16. října, uvede vydavatel Jörg Becken (KLAG Verlag) spolu s Viktorií Hanišovou její knihu Anežka v překladu Hany Hadas, prezentace tohoto románu za přítomnosti autorky i překladatelky bude i o den později na národním stánku ČR. 

 

Celá TZ ZDE

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019