čtvrtek
14. listopadu 2019
Svátek slaví: Sáva
Logo veletrhu
© Zdroj: Moravská zemská knihovnaAHOJ Frankfurt!

FRANKFURT NAD MOHANEM: Česká literatura se na letošním mezinárodním knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem (16. – 20. října) prezentuje aktuálními knižními novinkami v německém překladu, výstavou věnovanou Václavu Havlovi a pódiovými diskuzemi k 30. výročí Sametové revoluce, mj. se spisovatelkou Radkou Denemarkovou.

 

od 16.10.2019 do 20.10.2019
Autor článku: 
TZ/ika

Na největším světovém knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem (16. - 20. října) zahájí Česká republika svou národní prezentaci připomenutím 30. výročí události z roku 1989, kdy Václav Havel, tehdy český dramatik a disident obdržel Mírovou cenu německých knihkupců. První a do dneška poslední český nositel této ceny byl v té době již po čtvrté vězněn. Vzpomíná na ni fotografická expozice „Václav Havel 1989: Z vězení na Pražský hrad“ kurátorky Anny Freimannové (Knihovna Václava Havla) a architekta a designéra Martina Hrdiny. Vernisáž výstavy spolu se slavnostním otevřením stánku České republiky proběhne 17. října za účasti Kateřiny Kalistové, náměstkyně ministra kultury ČR, a Michaela Žantovského, ředitele Knihovny Václava Havla. O Havlově odkazu a jeho eseji „Slovo o slovu“ budou na pódiové diskuzi 18. října mj. debatovat Michael Žantovský, bývalý diplomat, mluvčí a politický poradce Václava Havla (1990-1992), Alexandr Alexejevič Drozdov, ředitel Prezidentského centra Borise Jelcina v Jekatěrinburgu, a politolog Hans Maier.

Česká literatura se na Frankfurtském knižním veletrhu samozřejmě představí také aktuálními novinkami v německém překladu. Již první festivalový den, ve středu 16. října, uvede vydavatel Jörg Becken (KLAG Verlag) spolu s Viktorií Hanišovou její knihu Anežka v překladu Hany Hadas, prezentace tohoto románu za přítomnosti autorky i překladatelky bude i o den později na národním stánku ČR.

Román Dory Kaprálové Zimní kniha o lásce v překladu Nataši von Kopp představí německému publiku jak vydavatel (KLAG Verlag), tak sama autorka současně s překladatelkou na společném čtení v národním stánku ČR sobotu 19. října.  Ve stejný den proběhne i pódiová diskuze Co zůstalo? Sametová revoluce a její podněty pro Evropu a Českou republiku. Zapojí se do ní spisovatelka Radka Denemarková a ředitel Lipského knižního veletrhu Oliver Zille, moderátorem bude novinář a kritik Mirko Schwanitz.

Jaké další knižní novinky se objeví na podzim na německojazyčném trhu a jakým způsobem jsou podporovány překlady současné české literatury, se mohou návštěvníci Frankfurtského knižního veletrhu dozvědět již 17. října v národním stánku ČR v diskuzi, kterou bude moderovat Martin Krafl, programový koordinátor hostování České republiky na Lipském knižním veletrhu a pověřený vedoucí Českého literárního centra. Tématem bude i hostování České republiky v Lipsku 2019 a půjde nejenom o ohlédnutí zpět, ale i o výhled do budoucna.

Během podzimu a zimy se čtenáři v německy mluvících zemích mohou těšit na nové  překlady: Marek Toman Der Prager Golem (Můj Golem), Stanislav Struhar - Verlassener Garten (Opuštěná zahrada), Vít Slíva - Trommeln auf Fässer (Bubnování na sudy), Markéta Pilátová - Mit Baťa im Dschungel (S Baťou v džungli), Anna Cima - Aufwachen in Shibuya (Probudím se na Šibuji), David Böhm - A wie Antarktis (A jako Antarktida), Otokar Březina - Geheimnisvolle Weiten. Symbolismus vom Feinsten (Tajemné dálky).

Ve Frankfurtu n. M. obvykle zavítá na knižní veletrh více jak čtvrt milionu návštěvníků, kteří si bez knih neumí život představit a dokáží si najít čas na čtení.  A kde tento čas v dnešní době vzít? Svou úvahou napovídá prof. Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny:

„Jednou z nejvzácnějších surovin naší současnosti je pomalost. Její žíla vede hluboko v hlušině rychlosti a je jen obtížně dostupná. A literatura je územím, do něhož lze jen těžko vstupovat bez dostatečných zásob této suroviny. Už slova, jimiž vyjadřujeme pobývání v této oblasti, o tom vypovídají: zde je třeba se začíst, prožít příběh, promyslet sdělení, zpozornět, vracet se, vychutnat si vyprávění atd. Paradoxem je, že literatura je současně zdrojem pomalosti. Žíla této suroviny vede napříč literárními texty. Mohli bychom se ptát, k čemu je vlastně tato surovina ve světě, který vsadil na rychlost, dobrá. Odpověď je stejně jednoduchá jako důležitá. Abychom mohli propřemýšlet naši vlastní situaci, poznat navzájem lépe sebe i ty druhé, přiblížit se prožitkem ke světu, který nás obklopuje.“

Hostování České republiky na Lipském knižním veletrhu 2019 a Český rok kultury v německojazyčných zemích je pořádáno Ministerstvem kultury České republiky, Moravskou zemskou knihovnou a Lipským knižním veletrhem za podpory velvyslanectví České republiky v Německu, generálním konzulátem České republiky v Drážďanech, partnerskými městy Lipsko a Brno, Českými centry v Německu a Rakousku, Česko-německým fondem budoucnosti a Goethe Institutu Praha a dalšími partnerskými institucemi.

Více informací naleznete zde: www.ahojleipzig2019.de/cs/

PROGRAM ČR na Frankfurtském knižním veletrhu 2019 AHOJ FRANKFURT! Echo Lipska 2019 přiložen.

Zdroj: Moravská zemská knihovna

 

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Největší současná osobnost v oboru dramaturgie a scenáristiky, Australanka Linda Aronson, zavítala ve dnech 2.–7. listopadu do Zlína. Světová expertka, která ve své praxi běžně spolupracuje s oscarovými tvůrci, přijela na pozvání ateliéru Audiovizuální tvorba UTB. Pro jeho studenty navíc připravila sérii odborných workshopů. Co na zlínské začínající tvůrce říká? „Měli by se méně stydět. Jsou velmi talentovaní.“    

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
12.11.2019

ČR: Autorka a nakladatelka Monika Kopřivová, která se ve svých knižních počinech zaměřuje na budování mezigeneračních vztahů a uchovávání rodinných vzpomínek, uvádí na trh dlouho připravovanou knihu Naše výlety. Ta umožňuje zaznamenávat zážitky z rodinných cest. Pro milovníky beletrie pak je připraven dárkový titul – Velká kniha povídek o psech a v aktuální nabídce nechybí ani Velký rodinný kalendář 2020.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
11.11.2019

ČR: Česká televize připravila pro letošní Vánoce čtyři nové pohádky. Prvního ledna odvysílá premiéru Marie Terezie a po Novém roce odstartuje nový formát, ve kterém se představí dvanáct amatérských pekařů a cukrářů Peče celá země.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
12.11.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: Vladimír Just je šťastně dvojjediný - aktivní divadelník z předlistopadových i listopadových dnů roku 1989 a současně divadelní historik. Toto spojení mu umožňuje proniknout i tam, kam se běžný historik nedostane, a vlastně ho to ani nenapadne. Je např. autorem publikace Divadlo v totalitním systému. Příběh českého divadla 1945-89 nejen v datech a souvislostech (Academia, Praha 2010), za kterou získal cenu Kniha roku AV ČR. A jeho esej Teatralita politického procesu s podtitulem Proces s Miladou Horákovou jako divadelní inscenace patří k nejmrazivějším svědectvím o brutalitě československého komunistického režimu. Bude o ní řeč i v následujícím rozhovoru, k němuž jsme se sešli během letošního divadelního festivalu v Hradci Králové, kde jako teatrolog nemůže chybět. Vzhledem k tomu, že jsme se během let stali dobrými přáteli, zůstanu, když dovolíte, u tykání.  

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Články a komentáře
13.11.2019