pondělí
20. května 2019
Svátek slaví: Zbyšek
Swing & Big Band - To nejlepší
© zdroj: Supraphon a. s.60 hitů swingové éry v novém vydání

ČR: Jen málokterý žánr se dá označit za tak nadčasový jako swing. Aktuálně to dokazuje i trojdisková kompilace Supraphonu Swing & Big Band - To nejlepší, na níž najdeme 60 hitů v podání takových legend jako Arnošt Kavka, Karel Hála, Eva Pilarová či Jitka Zelenková ale i "mladé krve", kterou reprezentují například Vojtěch Dyk & B-Side Band nebo Jan Smigmator.

Autor článku: 
TZ/ika

Ochutnat z kompilace můžete prostřednictvím video teaseru zde: http://y2u.be/ErXVVsITVEc

"Swing je hudba, která nestárne! Hudba, která má v sobě noblesu, eleganci, vtip. Dokonale spojuje generace, ať už na scéně, v hledišti nebo při poslechu v soukromí. Swing je zároveň hudebním esperantem, s nímž obstojíte kdekoli na světě. Pro mě osobně je swing celý můj život a vím, že se ho nikdy nevzdám! Nehledě na módní trendy, swing je stále král," vyznává se Jan Smigmator, čím vším je pro něj žánr, který často bývá označován jako "otec rock'n'rollu" a "dědeček rapu"

Když pak přijde na společnost, ve které se na Swing & Big Band - To nejlepší ocitl, neskrývá své nadšení: "Být součástí tohoto výjimečného výběrového alba je pro mě nesmírnou ctí a vlastně i jedním z velkých splněných snů. Když vidím své jméno ve společnosti všech těch legend, dmu se pýchou! Já a Karel Hála na jednom CD? Co více si přát?"

Smigmatorova slova stejně jako pěvecké osobnosti, jež se na kompilaci objevují, vlastně vystihují i podstatu samotného swingu. Je to hudba, která vzbuzuje dojmy a pocity výjimečnosti. Není tedy divu, že právě swing je tím žánrem, který je často volen pro různé slavnostní příležitosti, a že mu svůj umělecký život zasvětily světové hvězdy jako Frank Sinatra, Bing Crosby, Dean Martin, Sammy Davis jr., Ella Fitzgerald, Tony Bennett, Glenn Miller, Count Basie, Cole Porter, bratři Gershwinové a mnoho dalších.

Jak ale podotýká Jitka Zelenková, jež má na kompilaci tři písně, swing v sobě má mnoho dalšího: "Swing je radost, swing je pohyb, swing je především o dobrém frázování, které vám nepřejde do žil jen mávnutím kouzelného proutku, ledaže by jste jím byli obklopeni od dětství tak, jak  jím byli obklopeni všichni ti Sinatrové, Bennettové, Armstrongové, Elly Fitzgerald a další. Swing musíte poslouchat, zpívat a radovat se z něj!!! Já měla štěstí na zásadní hudební setkání s 'nej' lidmi v tomto oboru, kterými byli kupříkladu Karel Hála, Eva Olmerová, Karel Vlach či Gustav Brom. Mám obrovskou radost, že se swingu - a víc než dobře! - věnují i mladí zpěváci jako například Jan Smigmator, který ho miluje a bohem políbený Vojta Dyk."

Ač už není příliš pravděpodobné, že se vrátí doby, kdy v každé větší kavárně swingoval big band, můžeme se spolehnout, že tento "královský" žánr nás bude i nadále provázet ve chvílích, na něž budeme vzpomínat jako na nevšední a neobyčejné. Tedy - jak říká spolukompilátor 3 CD Marek Libert - "přeleštěte lakýrky, rozvažte nedbale motýlka, nalijte si skleničku něčeho dobrého a KEEP SWINGING !!!!"

Zdroj: Lukáš Kadeřábek, SUPRAPHON a. s.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: V Národní galerii právě vychází nová publikace Michaely Pejčochové Posel z Dálného východu. Vojtěch Chytil a sběratelství moderní čínské tušové malby v meziválečném Československu. Přibližuje dramatický životní příběh akademického malíře a sběratele Vojtěcha Chytila (1896–1936), který se během svých pobytů v Číně stal učitelem západní malby a sběratelem – vizionářem, který dokázal shromáždit vysoce ceněnou sbírku, ale především jako první Evropan rozpoznat kvality moderní čínské malby.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
17.05.2019

ČR: V pátek 17. května uplyne sedmdesát let od plánovaného pokusu o státní převrat, který měl svrhnout totalitní komunistický režim. Prostřednictvím skautské vedoucí Dagmar Skálové – Rakši se do něj v květnu roku 1949 zapojily desítky skautů, Státní bezpečnost je ale v rozsáhlém zátahu pozatýkala. Před léty v komunistických kriminálech je zachránilo hrdinství Dagmar Skálové.

Celá ČR
Děti a mládež, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2019

BRUMOV: V Dětské galerii Lapidárium ve  Vzdělávacím a kulturním centru Klášter Broumov zahájena výstava fotografií s názvem Důvod procházky.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Pozvánky na akce, Co se děje
17.05.2019

PRAHA: Dne 16. května 2019 se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze usktutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018. V jeho rámci byly také vyhlášeny výsledky III. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku 2018.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.05.2019