neděle
24. března 2019
Svátek slaví: Gabriel
Swing & Big Band - To nejlepší
© zdroj: Supraphon a. s.60 hitů swingové éry v novém vydání

ČR: Jen málokterý žánr se dá označit za tak nadčasový jako swing. Aktuálně to dokazuje i trojdisková kompilace Supraphonu Swing & Big Band - To nejlepší, na níž najdeme 60 hitů v podání takových legend jako Arnošt Kavka, Karel Hála, Eva Pilarová či Jitka Zelenková ale i "mladé krve", kterou reprezentují například Vojtěch Dyk & B-Side Band nebo Jan Smigmator.

Autor článku: 
TZ/ika

Ochutnat z kompilace můžete prostřednictvím video teaseru zde: http://y2u.be/ErXVVsITVEc

"Swing je hudba, která nestárne! Hudba, která má v sobě noblesu, eleganci, vtip. Dokonale spojuje generace, ať už na scéně, v hledišti nebo při poslechu v soukromí. Swing je zároveň hudebním esperantem, s nímž obstojíte kdekoli na světě. Pro mě osobně je swing celý můj život a vím, že se ho nikdy nevzdám! Nehledě na módní trendy, swing je stále král," vyznává se Jan Smigmator, čím vším je pro něj žánr, který často bývá označován jako "otec rock'n'rollu" a "dědeček rapu"

Když pak přijde na společnost, ve které se na Swing & Big Band - To nejlepší ocitl, neskrývá své nadšení: "Být součástí tohoto výjimečného výběrového alba je pro mě nesmírnou ctí a vlastně i jedním z velkých splněných snů. Když vidím své jméno ve společnosti všech těch legend, dmu se pýchou! Já a Karel Hála na jednom CD? Co více si přát?"

Smigmatorova slova stejně jako pěvecké osobnosti, jež se na kompilaci objevují, vlastně vystihují i podstatu samotného swingu. Je to hudba, která vzbuzuje dojmy a pocity výjimečnosti. Není tedy divu, že právě swing je tím žánrem, který je často volen pro různé slavnostní příležitosti, a že mu svůj umělecký život zasvětily světové hvězdy jako Frank Sinatra, Bing Crosby, Dean Martin, Sammy Davis jr., Ella Fitzgerald, Tony Bennett, Glenn Miller, Count Basie, Cole Porter, bratři Gershwinové a mnoho dalších.

Jak ale podotýká Jitka Zelenková, jež má na kompilaci tři písně, swing v sobě má mnoho dalšího: "Swing je radost, swing je pohyb, swing je především o dobrém frázování, které vám nepřejde do žil jen mávnutím kouzelného proutku, ledaže by jste jím byli obklopeni od dětství tak, jak  jím byli obklopeni všichni ti Sinatrové, Bennettové, Armstrongové, Elly Fitzgerald a další. Swing musíte poslouchat, zpívat a radovat se z něj!!! Já měla štěstí na zásadní hudební setkání s 'nej' lidmi v tomto oboru, kterými byli kupříkladu Karel Hála, Eva Olmerová, Karel Vlach či Gustav Brom. Mám obrovskou radost, že se swingu - a víc než dobře! - věnují i mladí zpěváci jako například Jan Smigmator, který ho miluje a bohem políbený Vojta Dyk."

Ač už není příliš pravděpodobné, že se vrátí doby, kdy v každé větší kavárně swingoval big band, můžeme se spolehnout, že tento "královský" žánr nás bude i nadále provázet ve chvílích, na něž budeme vzpomínat jako na nevšední a neobyčejné. Tedy - jak říká spolukompilátor 3 CD Marek Libert - "přeleštěte lakýrky, rozvažte nedbale motýlka, nalijte si skleničku něčeho dobrého a KEEP SWINGING !!!!"

Zdroj: Lukáš Kadeřábek, SUPRAPHON a. s.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: CBS Nakladatelství vydalo tolik očekávanou knihu Česko z nebe, která svým čtenářům nabízí letecké pohledy na Českou republiku a zároveň zastřešuje edici se stejným názvem – Česko z nebe, která vzniká v jednotlivých regionech. Kniha nabízí unikátní letecké fotografie Česka a pohled na naši vlast z ptačí perspektivy.

Celá ČR
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
22.03.2019

ČR: Trochu neučesané texty z deníčku určené původně jen na facebookovou stránku Egon - z mýho deníčku se přetavily pod křídly malého, ale renomovaného nakladatelství Titanic ve skutečnou Knížku. Vysazenou písmem Baskerville... Ve vynikající grafické úpravě studia CartonClan, s fotografiemi Petry Baďurové a Miroslava Zajíce.

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
22.03.2019

NOVÁ BYSTŘICE: Za účasti jihočeské hejtmanky Ivany Stráské a rakouského velvyslance Alexandera Grubmayra byl v Nové Bystřici představen přeshraniční projekt spolupráce v oblasti cestovního ruchu, do něhož jsou zapojeny významné výletní cíle z oblasti rakouského Waldviertelu a jižních Čech. Diskutováno bylo rovněž výročí 30 let od pádu železné opony a téma dalšího rozvoje přeshraniční spolupráce.

Jihočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.03.2019

PARDUBICE: V rámci celostátní kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů oceňují knihovny napříč republikou své nejlepší uživatele. V letošním roce se kandidát na Čtenáře roku hledal v řadách mužů nad 18 let. Není proto divu, že se Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který tuto soutěž iniciuje, rozhodl tentokrát název udělovaného titulu pozměnit a vyhlašovat tak Mistry četby roku 2019.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Živé umění
Co se děje
22.03.2019