neděle
22. července 2018
Svátek slaví: Magdeléna
banner veletrhu
© zdroj: facebookový profil veletrhu27. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

HAVLÍČKŮV BROD: 27. Podzimní knižní veletrh se bude konat 20. a 21. října 2017 v Havlíčkově Brodě, v Kulturním domě Ostrov. Zájem vystavovatelů je letos rekordní. Návštěvníci se mohou těšit na knihy 179 nakladatelů – a několik dalších jich teprve čeká na umístění. Motto veletrhu, Literatura, nebo život, zachycuje trend rostoucího zájmu o literaturu faktu a jejího prolínání s beletrií. Tématu je věnována řada doprovodných programů.

od 20.10.2017 do 21.10.2017
Autor článku: 
ika

V pátek 20. října bude otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 21. října od 9 do 17 hodin.

K mnoha tradičním a oblíbeným nakladatelům (nejstaršími účastníky veletrhu jsou Atlantis, Portál, Academia, Volvox Globator, Dauphin, Host, Karolinum, Argo, Šulc-Švarc, Paseka, Moba a další) stále přibývají noví. Letos se na veletrhu poprvé představí nakladatelství Domino (různé čtivé žánry), Svojtka (průvodce a knihy pro děti) Smart Press (zdravý životní styl), Ing. Eva Gmentová (dětské knihy), Pejdlova Rosička, Venkovské dílo, Taktik International a několik dalších. Roste i počet audioknih na veletrhu. Letos si návštěvníci budou moct koupit zvukové knihy od nakladatelství Tebenas, Radioservis, One hot book, Supraphon a Tympanum.

Motto veletrhu, Literatura, nebo život, zachycuje trend rostoucího zájmu o literaturu faktu a jejího prolínání s beletrií. Tématu je věnována řada doprovodných programů. Karel Pacner představí knihu Tajný závod o měsíc, Petruška Šustrová a Josef Mlejnek knihu Temné cesty světlých zítřků, Jiří Padevět bude hovořit o hrdinech a zrádcích ve svých knihách, Václava Jandečková uvede svou knihu o akci Kámen, Michal Kamp představí knihu Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku, Martin Hilský se ve své tradiční přednášce (která je každoročně jedním z nejoblíbenějších pořadů veletrhu) bude věnovat Shakespearovi a politice v dramatu Julius Caesar, Ilona Švihlíková řecké tragédii, Kamila Skopová představí knihu Čechy, domův můj, Aleš Palán povede besedu o knize Ratajský les (která musela být loni kvůli nemoci odložena), Václav Klaus nabídne odpověď na otázku, zda nás zničí klima, nebo boj s klimatem, Lukáš Kopecký představí sborník Spisovatelé za mřížemi.

Na veletrhu ovšem rozhodně nebude chybět ani beletrie. K prozaikům a básníkům, které si návštěvníci veletrhu oblíbili v minulých letech (Jáchym Topol, Michal Viewegh, Petra Hůlová, Ivan Kraus, Michal Šanda, Jiří Dědeček, Martin Reiner, Magda Váňová, Eva Kantůrková, Jiří Žáček, Jan Těsnohlídek, Eva Tvrdá, Tereza Brdečková, Jana Richterová, Irena Obermannová, Karel Hvížďala a další) letos přibude mnoho (z veletržního hlediska) nových tváří a jmen – mj. Alena Mornštajnová, Václav Kahuda, Petr Stančík, Richard Erml, Zuzana Kultánová, Ivana Myšková, Jiří Charvát, Bohdan Chlíbec.

Překladovou literaturu na veletrhu budou reprezentovat veleoblíbený Američan Robert Fulghum, polská básnířka a diplomatka Marzena Ewa Krajewska, litevský prozaik Jurgis Kunčinas (zastoupený překladatelkou jeho bestselleru Tula Věrou Kociánovou), slovenský autor Luboš Jurík, česko-francouzský autor Ladislav Maria Wagner a vietnamský román Vu Trong Phunga Klikař, který představí překladatel Ondřej Slowik.

Odborné veřejnosti jsou určeny čtyři programy: celostátní seminář k akvizici a Biblioterapie (knihovníkům, aby se dozvěděli, jak knihy nakupovat a jak s jejich pomocí léčit), diskuse Lukáše Hejlíka s influencery působícími na Instagramu (nakladatelům, aby se dozvěděli, jak knihy lépe propagovat) a diskuse o anticeně Skřipec (překladatelům, aby věděli, jak ji nedostat).

K veletrhu už tradičně patří výstavy (ilustrační v galerii představí česko-americkou ilustrátorku Annu Vojtěchovou, muzeum připomene konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku), udílení cen za nejkrásnější knihy veletrhu (letos pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina), koncert Rock for Book (letos v hvězdném obsazení – trio Michala Pavlíčka s Bárou Basikovou), losování návštěvnických vstupenek a řada dalších akcí.

Hlavním sponzorem jsou již tradičně Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s., nekonečnou řadu dalších spolupořadatelů a příznivců vedou Krajská knihovna Vysočiny, Český rozhlas Vysočina, České centrum Mezinárodního PEN klubu, starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, havlíčkobrodská pobočka UniCredit Bank a mnoho mnoho dalších. Děkujeme!

Další informace o veletrhu lze získat na stránkách http://veletrh.hejkal.cz/, případně u ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové, e-mail marketa@hejkal.cz, tel. 777 616 158.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Geisslers Hofcomoedianten v netradičních interiérech i pod širým nebem. Přichází léto a to patří tradičně kočovnému divadelnímu životu.

Celá ČR
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
20.07.2018

MALENOVICE: Hrad v Malenovicích se stane hlavní kulisou jednoho ze třinácti dílů rodinného seriálu kriminálka 5.C. Z důvodů natáčení bude památka a její nejbližší okolí ve dnech 23.–28. 7. 2018 pro veřejnost uzavřena. Štáb děkuje všem obyvatelům Malenovic i návštěvníkům hradu za pochopení.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
19.07.2018

​BRNO: Měsíc autorského čtení  je na pořadu po celý červenec v pěti středoevropských městech. V Brně konkrétně v Divadle Husa na provázku. S letošním zahraničním hostem, s tureckými autory, se mohou Brňané průběžně seznamovat i prostřednictvím panelů umístěných na Malinovského náměstí.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2018

PLZEŇ: Osm desítek účastníků z celé České republiky i ze Slovenska přijelo do Plzně na pětidenní Taneční camp seniorů Plzeň 2018. Ten pořádá Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM. Pro tanečníky připravilo dvě desítky workshopů různorodých tanečních stylů, které vedou profesionální lektoři.

Plzeňský kraj
Senioři, Vzdělávání
Co se děje
19.07.2018