neděle
17. prosince 2017
Svátek slaví: Daniel
banner veletrhu
© zdroj: facebookový profil veletrhu27. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

HAVLÍČKŮV BROD: 27. Podzimní knižní veletrh se bude konat 20. a 21. října 2017 v Havlíčkově Brodě, v Kulturním domě Ostrov. Zájem vystavovatelů je letos rekordní. Návštěvníci se mohou těšit na knihy 179 nakladatelů – a několik dalších jich teprve čeká na umístění. Motto veletrhu, Literatura, nebo život, zachycuje trend rostoucího zájmu o literaturu faktu a jejího prolínání s beletrií. Tématu je věnována řada doprovodných programů.

od 20.10.2017 do 21.10.2017
Autor článku: 
ika

V pátek 20. října bude otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 21. října od 9 do 17 hodin.

K mnoha tradičním a oblíbeným nakladatelům (nejstaršími účastníky veletrhu jsou Atlantis, Portál, Academia, Volvox Globator, Dauphin, Host, Karolinum, Argo, Šulc-Švarc, Paseka, Moba a další) stále přibývají noví. Letos se na veletrhu poprvé představí nakladatelství Domino (různé čtivé žánry), Svojtka (průvodce a knihy pro děti) Smart Press (zdravý životní styl), Ing. Eva Gmentová (dětské knihy), Pejdlova Rosička, Venkovské dílo, Taktik International a několik dalších. Roste i počet audioknih na veletrhu. Letos si návštěvníci budou moct koupit zvukové knihy od nakladatelství Tebenas, Radioservis, One hot book, Supraphon a Tympanum.

Motto veletrhu, Literatura, nebo život, zachycuje trend rostoucího zájmu o literaturu faktu a jejího prolínání s beletrií. Tématu je věnována řada doprovodných programů. Karel Pacner představí knihu Tajný závod o měsíc, Petruška Šustrová a Josef Mlejnek knihu Temné cesty světlých zítřků, Jiří Padevět bude hovořit o hrdinech a zrádcích ve svých knihách, Václava Jandečková uvede svou knihu o akci Kámen, Michal Kamp představí knihu Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku, Martin Hilský se ve své tradiční přednášce (která je každoročně jedním z nejoblíbenějších pořadů veletrhu) bude věnovat Shakespearovi a politice v dramatu Julius Caesar, Ilona Švihlíková řecké tragédii, Kamila Skopová představí knihu Čechy, domův můj, Aleš Palán povede besedu o knize Ratajský les (která musela být loni kvůli nemoci odložena), Václav Klaus nabídne odpověď na otázku, zda nás zničí klima, nebo boj s klimatem, Lukáš Kopecký představí sborník Spisovatelé za mřížemi.

Na veletrhu ovšem rozhodně nebude chybět ani beletrie. K prozaikům a básníkům, které si návštěvníci veletrhu oblíbili v minulých letech (Jáchym Topol, Michal Viewegh, Petra Hůlová, Ivan Kraus, Michal Šanda, Jiří Dědeček, Martin Reiner, Magda Váňová, Eva Kantůrková, Jiří Žáček, Jan Těsnohlídek, Eva Tvrdá, Tereza Brdečková, Jana Richterová, Irena Obermannová, Karel Hvížďala a další) letos přibude mnoho (z veletržního hlediska) nových tváří a jmen – mj. Alena Mornštajnová, Václav Kahuda, Petr Stančík, Richard Erml, Zuzana Kultánová, Ivana Myšková, Jiří Charvát, Bohdan Chlíbec.

Překladovou literaturu na veletrhu budou reprezentovat veleoblíbený Američan Robert Fulghum, polská básnířka a diplomatka Marzena Ewa Krajewska, litevský prozaik Jurgis Kunčinas (zastoupený překladatelkou jeho bestselleru Tula Věrou Kociánovou), slovenský autor Luboš Jurík, česko-francouzský autor Ladislav Maria Wagner a vietnamský román Vu Trong Phunga Klikař, který představí překladatel Ondřej Slowik.

Odborné veřejnosti jsou určeny čtyři programy: celostátní seminář k akvizici a Biblioterapie (knihovníkům, aby se dozvěděli, jak knihy nakupovat a jak s jejich pomocí léčit), diskuse Lukáše Hejlíka s influencery působícími na Instagramu (nakladatelům, aby se dozvěděli, jak knihy lépe propagovat) a diskuse o anticeně Skřipec (překladatelům, aby věděli, jak ji nedostat).

K veletrhu už tradičně patří výstavy (ilustrační v galerii představí česko-americkou ilustrátorku Annu Vojtěchovou, muzeum připomene konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku), udílení cen za nejkrásnější knihy veletrhu (letos pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina), koncert Rock for Book (letos v hvězdném obsazení – trio Michala Pavlíčka s Bárou Basikovou), losování návštěvnických vstupenek a řada dalších akcí.

Hlavním sponzorem jsou již tradičně Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s., nekonečnou řadu dalších spolupořadatelů a příznivců vedou Krajská knihovna Vysočiny, Český rozhlas Vysočina, České centrum Mezinárodního PEN klubu, starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, havlíčkobrodská pobočka UniCredit Bank a mnoho mnoho dalších. Děkujeme!

Další informace o veletrhu lze získat na stránkách http://veletrh.hejkal.cz/, případně u ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové, e-mail marketa@hejkal.cz, tel. 777 616 158.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

Talent Awards je svým formátem jeden z největších evropských soutěžních projektů představující taneční, sportovní a uměleckou  scénu. Je určený  talentům z oblasti kultury, sportu a umění pro oblast: ČR, Slovenska, země EU a státy mimo členství EU.  Soutěžní disciplíny jsou rozděleny samostatně pro amatéry a odděleně pro profesionály.

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
15.12.2017

OSTRAVA: Tři stovky kulturních památek a zajímavých architektonických děl přináší nová elektronická databáze ostravských památek www.ostravskepamatky.cz. Databázi připravil a vydal spolek Fiducia ve spolupráci s Antikvariátem Fiducia, Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Ostravě, a okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu.

Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje, Pro novináře
15.12.2017

ČR: Institut umění – Divadelní ústav (IDU) v rámci připravované výstavy Česká divadelní fotografie 1859–2017 vyhlašuje soutěž o nejlepší divadelní fotografii. Do soutěže se mohou přihlásit profesionální fotografové i studenti fotografie se snímky pořízenými na území České republiky v letech 2015 až 2017 v několika kategoriích.

Celá ČR
Soutěže a festivaly
Co se děje
15.12.2017

ČR: V nově jmenované vládě povede resort kultury PhDr. Ilja Šmíd. Přečtěte si životopis nového ministra kultury.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Co se děje
14.12.2017