pátek
20. října 2017
Svátek slaví: Vendelín
banner veletrhu
© zdroj: facebookový profil veletrhu27. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

HAVLÍČKŮV BROD: 27. Podzimní knižní veletrh se bude konat 20. a 21. října 2017 v Havlíčkově Brodě, v Kulturním domě Ostrov. Zájem vystavovatelů je letos rekordní. Návštěvníci se mohou těšit na knihy 179 nakladatelů – a několik dalších jich teprve čeká na umístění. Motto veletrhu, Literatura, nebo život, zachycuje trend rostoucího zájmu o literaturu faktu a jejího prolínání s beletrií. Tématu je věnována řada doprovodných programů.

od 20.10.2017 do 21.10.2017
Autor článku: 
ika

V pátek 20. října bude otevřen od 10 do 19 hodin, v sobotu 21. října od 9 do 17 hodin.

K mnoha tradičním a oblíbeným nakladatelům (nejstaršími účastníky veletrhu jsou Atlantis, Portál, Academia, Volvox Globator, Dauphin, Host, Karolinum, Argo, Šulc-Švarc, Paseka, Moba a další) stále přibývají noví. Letos se na veletrhu poprvé představí nakladatelství Domino (různé čtivé žánry), Svojtka (průvodce a knihy pro děti) Smart Press (zdravý životní styl), Ing. Eva Gmentová (dětské knihy), Pejdlova Rosička, Venkovské dílo, Taktik International a několik dalších. Roste i počet audioknih na veletrhu. Letos si návštěvníci budou moct koupit zvukové knihy od nakladatelství Tebenas, Radioservis, One hot book, Supraphon a Tympanum.

Motto veletrhu, Literatura, nebo život, zachycuje trend rostoucího zájmu o literaturu faktu a jejího prolínání s beletrií. Tématu je věnována řada doprovodných programů. Karel Pacner představí knihu Tajný závod o měsíc, Petruška Šustrová a Josef Mlejnek knihu Temné cesty světlých zítřků, Jiří Padevět bude hovořit o hrdinech a zrádcích ve svých knihách, Václava Jandečková uvede svou knihu o akci Kámen, Michal Kamp představí knihu Konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku, Martin Hilský se ve své tradiční přednášce (která je každoročně jedním z nejoblíbenějších pořadů veletrhu) bude věnovat Shakespearovi a politice v dramatu Julius Caesar, Ilona Švihlíková řecké tragédii, Kamila Skopová představí knihu Čechy, domův můj, Aleš Palán povede besedu o knize Ratajský les (která musela být loni kvůli nemoci odložena), Václav Klaus nabídne odpověď na otázku, zda nás zničí klima, nebo boj s klimatem, Lukáš Kopecký představí sborník Spisovatelé za mřížemi.

Na veletrhu ovšem rozhodně nebude chybět ani beletrie. K prozaikům a básníkům, které si návštěvníci veletrhu oblíbili v minulých letech (Jáchym Topol, Michal Viewegh, Petra Hůlová, Ivan Kraus, Michal Šanda, Jiří Dědeček, Martin Reiner, Magda Váňová, Eva Kantůrková, Jiří Žáček, Jan Těsnohlídek, Eva Tvrdá, Tereza Brdečková, Jana Richterová, Irena Obermannová, Karel Hvížďala a další) letos přibude mnoho (z veletržního hlediska) nových tváří a jmen – mj. Alena Mornštajnová, Václav Kahuda, Petr Stančík, Richard Erml, Zuzana Kultánová, Ivana Myšková, Jiří Charvát, Bohdan Chlíbec.

Překladovou literaturu na veletrhu budou reprezentovat veleoblíbený Američan Robert Fulghum, polská básnířka a diplomatka Marzena Ewa Krajewska, litevský prozaik Jurgis Kunčinas (zastoupený překladatelkou jeho bestselleru Tula Věrou Kociánovou), slovenský autor Luboš Jurík, česko-francouzský autor Ladislav Maria Wagner a vietnamský román Vu Trong Phunga Klikař, který představí překladatel Ondřej Slowik.

Odborné veřejnosti jsou určeny čtyři programy: celostátní seminář k akvizici a Biblioterapie (knihovníkům, aby se dozvěděli, jak knihy nakupovat a jak s jejich pomocí léčit), diskuse Lukáše Hejlíka s influencery působícími na Instagramu (nakladatelům, aby se dozvěděli, jak knihy lépe propagovat) a diskuse o anticeně Skřipec (překladatelům, aby věděli, jak ji nedostat).

K veletrhu už tradičně patří výstavy (ilustrační v galerii představí česko-americkou ilustrátorku Annu Vojtěchovou, muzeum připomene konec 2. světové války na Havlíčkobrodsku), udílení cen za nejkrásnější knihy veletrhu (letos pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina), koncert Rock for Book (letos v hvězdném obsazení – trio Michala Pavlíčka s Bárou Basikovou), losování návštěvnických vstupenek a řada dalších akcí.

Hlavním sponzorem jsou již tradičně Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s., nekonečnou řadu dalších spolupořadatelů a příznivců vedou Krajská knihovna Vysočiny, Český rozhlas Vysočina, České centrum Mezinárodního PEN klubu, starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, havlíčkobrodská pobočka UniCredit Bank a mnoho mnoho dalších. Děkujeme!

Další informace o veletrhu lze získat na stránkách http://veletrh.hejkal.cz/, případně u ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové, e-mail marketa@hejkal.cz, tel. 777 616 158.

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

KRAJ OLOMOUCKÝ: Arcibiskupský palác v Olomouci byl ve čtvrtek 12. října dějištěm historického okamžiku. Vůbec poprvé zde Olomoucký kraj uděloval ceny cestovního ruchu. O jejich držitelích rozhodla veřejnost v internetové anketě, hlasující si mohli vybírat z pětadvaceti nominací v pěti kategoriích. Absolutním vítězem s největším počtem hlasů a zároveň jedničkou v oblasti turistických cílů se stal Lesní bar v Horní Lipové.

Olomoucký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.10.2017

KROMĚŘÍŽ, PRAHA: V Praze se stále scházejí přátelé Kroměříže. Jsou mezi nimi rodáci, lidé, kteří v Kroměříži léta bydleli, i jejich partneři a partnerky. „Momentálně máme asi 80 členů. Naprostá většina z nich jsou ale důchodci. Uvítali bychom proto, kdyby mezi nás zavítali i mladí lidé, kteří třeba v Praze studují či studovali a už tu stejně jako my zůstali,“ řekl předseda spolku Josef Kvapilík.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Senioři, Ostatní
Co se děje
20.10.2017

PRAHA: Slavnostní vyhlášení nejlépe řízených neziskových organizací, které prošly sítem pátého ročníku prestižního nezávislého ocenění NEZISKOVKA ROKU, se blíží. Seznam patnácti semifinalistů je již znám. Zbývá z nich však ještě vybrat „tu vaši neziskovku“! Hlasovat ve speciální kategorii CENA VEŘEJNOSTI může každý.

 

 
Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
20.10.2017

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Během letní sezony připravil Královéhradecký kraj s využitím nejmodernější techniky balík nových propagačních materiálů, ve kterých ukazuje největší atraktivity regionu. Pro krajské občany, turisty i pro všechny ostatní jsou nyní připraveny letecké záběry, fotografie či brožury ve 12 jazykových mutacích.

Královéhradecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
20.10.2017