úterý
22. ledna 2019
Svátek slaví: Slavomír
© Banner11. ročník konference PROPAMÁTKY

LOMNICE NAD POPELKOU: Letos se továrně Mastných v Lomnici nad Popelkou uskuteční 11. ročník konference PROPAMÁTKY, tentokrát na téma obnovy a využívání textilek. Konference se bude konat od 7. do 9. listopadu 2018

od 07.11.2018 do 09.11.2018
Autor článku: 
luk

Textilnictví se historicky řadí mezi nejvýznamnější součásti tuzemského průmyslu. V procesu průmyslové revoluce byla ruční výroba přenesena do soustředěných a specializovaných velkovýroben. Od 19. století vznikla v českých zemích řada mechanických tkalcoven, přádelen, ale i mnoho jiných výrobních objektů.

Textilní továrny představují významnou součást našeho stavebního fondu. Přestože se jedná primárně o výrobní stavby, mají dochované textilky často velmi výrazné architektonické i urbanistické hodnoty. Jejich podoba je navíc trvalým svědkem vývoje textilní technologie. Většina těchto objektů byla využita až do konce 20. století, kdy ale byla se socioekonomickou proměnou společnosti výroba v nich často zastavena. Textilky jsou postupně opuštěny a nedostatečně využívány. Jejich specifická stavební podoba tvoří komplikované předpoklady pro obnovu a hledání nového využívání. Řada demolic architektonicky zajímavých areálů na přelomu 20. a 21. století navíc dokazuje, že téma nového využívání tak důležitého prvku průmyslového dědictví je u nás stále nedostatečně komunikováno a mělo by být důležitým tématem odborné i veřejné diskuze.

Jaké jsou možnosti obnovy a využívání textilních továren? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky přinese 11. ročník konference PROPAMÁTKY. Setkání je určeno všem zájemcům o dějiny, současnost, ale také budoucnost textilek a nabízí příležitost k setkání a výměně názorů a zkušeností při jejich obnově a využívání.
Setkání je určeno pro architekty, zástupce obcí a krajů, pracovníky památkové péče a samozřejmě i pro majitele textilních továren.

 

ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

BEROUN: Křišťálové ceny 32. ročníku audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 jsou od včerejšího večera v rukou svých laureátů. Nejzdařilejší snímky uplynulého roku s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou vyhlásil a ocenil Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019

OSTRAVA: Přístavba bývalých městských jatek bude sídlem kreativního mezinárodního kulturního centra. Budova přístavby jatek z 30. let minulého století se skládá z šesti různých konstrukčních systémů, navzájem stavebně propojených, s výměrou 5 035 metrů čtverečních. Pro zajímavost, výměra sousedících památkově chráněných historických jatek (budoucím sídlem Plato) činí 20 381 m2 . 

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
21.01.2019

OLOMOUC: Univerzita Palackého se v letošním roce ještě intenzivněji zaměří na výzkum kulturních a kreativních průmyslů (KKP). Analyzovat současnou situaci, vytvářet v Olomouci kreativní a inspirativní prostředí pro start-upy, a zamezovat tak odlivu talentovaných lidí z olomoucké aglomerace jí nově umožní i získané grantové prostředky od Technologické agentury České republiky.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
21.01.2019

LIBEREC: Rekordní bezmála třicítku nominací nasbíral třetí ročník soutěže o nejlepší kulturní počin za rok 2018. Z běžného přehledu uchazečů, jejichž příjem se uzavřel 4. ledna 2019, je přitom už teď patrné, že o první tři místa svede souboj hned několik velmi silných soupeřů. Vyhodnocení soutěže letos připadne kulturnímu výboru zastupitelstva.

Liberecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
21.01.2019